Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA neplatitor de TVA - nedumerire
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA neplatitor de TVA - nedumerire

Am fost saptamana asta la Administratia Financiara sa ma inregistrez ca PFA, dar acum mi-am dat seama ca am uitat sa intreb ceva despre TVA.

Eu vreau sa fiu neplatitor de TVA si... cred ca sunt. De ce zic "cred" ca sunt? Deoarece in nicio declaratie nu a trebuit sa completez "Platitor / neplatitor de TVA" si nimeni nu m-a intrebat despre asa ceva.

Singurele puncte importante pe care le-am completat au fost venitul estimat si alegerea impozitarii (eu am optat pentru cea in sistem real).

Oare pentru a fi platitor de TVA trebuie completata o alta declaratie, iar daca nu am completat, se intelege de la sine ca vreau sa fiu neplatitor de TVA (ceea ce intr-adevar vreau sa fiu)?

Acum, dupa schimbarea legislatiei in 2008, s-a modificat procedura intregistrarii PFA-urilor iar pe internet gasesc si multe informatii vechi.

Sper sa ma poata ajuta cineva. Daca nu, o voi lua iarasi la pas catre Administratia Financiara, fiindca ma framanta aceasta chestiune. Multumesc!

Declaratia care ati depuso la Administratia Financiara, are rubrica care tb bifata daca doreati sa fiti platitor de TVA, daca nu a fost bifata aceasta rubrica, atunci nu sunteti platitor de TVA.
amelie11 a scris:

Oare pentru a fi platitor de TVA trebuie completata o alta declaratie,

Da.

iar daca nu am completat, se intelege de la sine ca vreau sa fiu neplatitor de TVA (ceea ce intr-adevar vreau sa fiu)?

Da.
PFA-urile trebuie sa depuna in 15 zile de la infiintare declaratie 220, care nu are nimic de av face cu tva-ul ci este declaratia pentru venitul estimat.
Daca vroiati sau cereati sa fiti platitor de tva atunci trebuia sa completati declaratia 070, si va dadeau si un exemplar din ea. Ca sa stati linistita intrati pe site-ul ministerului de finante, bagati cif-ul dvs. si vedeti ce scrie acolo. Atentie, optiunea deplatitor de tva se poate face si la registrul comertului (la infiintare) in acest caz la administratii nu-ti mai cer cmpletarea declaratiei 070.
Maria-Carmen a scris:

PFA-urile trebuie sa depuna in 15 zile de la infiintare declaratie 220, care nu are nimic de av face cu tva-ul ci este declaratia pentru venitul estimat.
Daca vroiati sau cereati sa fiti platitor de tva atunci trebuia sa completati declaratia 070, si va dadeau si un exemplar din ea. Ca sa stati linistita intrati pe site-ul ministerului de finante, bagati cif-ul dvs. si vedeti ce scrie acolo. Atentie, optiunea deplatitor de tva se poate face si la registrul comertului (la infiintare) in acest caz la administratii nu-ti mai cer cmpletarea declaratiei 070.

=D>
Exista o metoda simpla de a verifica daca esti sau nu platitor TVA.
Verifica la urmatoarea adresa:
[ link extern ]
Daca primesti cod invalid, atunci NU ESTI PLATITOR TVA.
Daca spune ca este valid, atunci ai fost declarata PFA platitoare de TVA.
Sa introduci codul fiscal, nu CNP-ul.

Alberto Kurtyan