avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Ortansa1958

Activitate Ortansa1958

Am acceptat forțat moștenirea sau nu?


Bună ziua!
Tata a decedat în anul 1988, in urma unui accident auto. În ziua în care am aflat vestea morții, am fost la CEC să lichidez Cec-ul tatălui meu.
Prin această faptă se poate spune că am acceptat forțat moștenirea?

Mulțumesc și sănătate la toată lumea.
Da, este testament universal.
Verișoara era primară, dar a decedat. Aceasta a avut doi copii.

romascanu a scris:

Este necesar certificatul de moștenitor după zisa "bunică". Pe ea a moștenit-o "bunicul" /soțul supraviețuitor împreună cu verișoara defunctei (dacă era verișoară primară, iar nu de-a te miri câtelea).
Apoi, partea moștenită de "bunicul" ajunge la dvs. - moștenitoarele testamentare ale "bunicului" (va fi un supliment la certificatul de moștenitor).
Asta în teorie. În practică, de văzut care este poziția verișoarei (că nu-i musai să fie moștenitoare dacă nu vrea) de văzut ce fel de testament aveți (universal presupun, dar pot să presupun greșit) etc.

Le spuneam bunicul și bunica.
Au murit înainte de '89.
Nu eram înrudite cu ei.
A murit prima femeia (bunica neinrudita), iar barbatul (bunicul neinrudit), ca soț supraviețuitor nu cumva a moștenit terenul soției decedate (bunica neinrudita)?
Bunica nu a avut copii, nici parinti în viață, nici frați. Doar o verișoara și soțul supraviețuitor (bunicul neinrudit).

A murit și omul căruia îi ziceam "bunicule", dar mi-a lăsat mie și mamei mele testament. Adică eu cu mama suntem la egalitate pe testament.

Întreb de terenul acela. Cine are dreptul la el? Eu cu mama decedata? Verișoara bunicii?

raluk0207 a scris:

Și atunci, care mai e noima sa numești o persoană "bunica mea/bunicul meu ", dacă nu ai nicio treaba cu persoana respectiva?
Folosim sintagme de genul, apoi ne plângem ca nu obținem informații clare și corecte.

Bunica a murit, am scris încă de la început.
Bunica a murit cu 2 ani înainte de a muri bunicul. Apoi s-a prăpădit și el..

raluk0207 a scris:

Bunica trăiește?
Când ați dezbătut succesiunea după bunic, ce s-a întâmplat cu bunica? Ca și ea era moștenitoare legala și rezervatara, în calitate de soție supraviețuitoare.

Ce acte sunt necesare în situația mea?!


Bună ziua și numai bine!

Împreună cu mama mea am fost crescută de bunicii mei, dar nu am fost înrudite cu ei.
A murit bunica.
Bunicul, înainte de a muri, a lăsat testament în care ne lasă mie și mamei mele toate bunurile mobile și imobile, în indiviziune și părți egale.
Am dezbătut succesiunea după bunic,
A murit și mama.
Problema este un teren al bunicii, care este în altă comună. Nu știu cum pot intra în posesia lui. Am dus testamentul la Primăria de acolo, dar mi-au spus că este nevoie de alt act.
Doresc să plătesc impozitul pe acel teren.

De ce act am nevoie și de unde îl pot obține?
Este de ajuns să duc și certificatul de moștenitor de la bunicul?

Vă mulțumesc și multă sănătate la toată lumea.