avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 687 soluții astăzi
Forum Activitate sandagina

Activitate sandagina

Buna seara,am si eu o nelamurire si sper sa inteleg cu ajutorul vostru.Am lucrat un an de zile dupa care firma a dat faliment si eu am intrat in somaj.Sunt in somaj de la data de 31 octombrie,voi naste in luna mai.Ceea ce vreau eu sa va intreb e i legatura cu concediul pre si postnatal.Este obligatoriu ca din luna a 7a sa intru in concediu prenatal?daca da cine il va platii avand in vedere ca firma la care am lucrat nu mai exista?Eu beneficiez de somaj pana in luna iulie 2010,cineva mi-a spus ca pot sa intrerup somajul si sa depun actele pt concediul de crestere copil in luna mai,si dupa cei doi ani de concediu sa reiau cele doua luni de somaj.Este adevarat?
As vrea sa stiu cum este mai avantajos.La bani oricum ma incadrez in minimul de 600 lei,deci nu am nici un avantaj in priviinta asta.
Somaj primesc aprox. 500 lei(la un salar de 720 lei pe cartea de munca),daca ar fi sa intru in concediu prenatal cat la suta din salariu se primeste?
Multumuesc anticipat celor care vor reusi sa ma lamureasca.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.;)
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna seara,
am nevoie de o lamurire.lucrez de anul trecut din iulie la o firma,am contract de munca si platile la stat sunt la zi.Luna aceasta firma si inchide,eu sunt insarcinata in 14 saptamani si as vrea sa stiu daca intru in somaj acesta intra in calculul indemnizatiei de crestere copil.stiu ca nu trebuie sa ai un anumit numar de zile intrerupere pe cartea de munca dar nu stiu cate.cum ar trebui sa procedez?ma pot angaja la o alta firma daca somajul nu este o solutie?
multumesc anticipat!
Scuze daca nu am postat unde trebuie:">
Răspuns la discuția somera si insarcinata
Buna ziua, am si eu o nelamurire:in momentul de fata lucrez la o firma care are un singur angajat(eu :D),sunt insarcinata in 8 saptamani,este posibil ca firma sa intre in faliment............ce se va intampla cu ``mine``?voi mai primi indemnizatia de crestere copil?Precizez ca am 12 luni lucrate.
Ceea ce stiu eu este ca trebuie sa ma dea in somaj....nu?
Se primeste indemnizatie daca esti in somaj,intra in calcul si perioada de somaj?
Cat timp sa primeste somaj?

Multumesc anticipat!:kissing:
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua.
Legat de situatia mea,se poate depune o declaratie la ITM de catre contabil in care sa se specifice ca a fost o greseala si sa fiu repusa in situatia anterioara condediului fara plata?E vreun contabil printre noi?Stie daca e posibil asa ceva?
Contabilul firmei la care lucrez si care a facut aceasta greseala spune ca nu........................
El a spus ca se poate recupera luna prin plata a 13 luni in loc de 12 pt a putea primi indemnizatia,dar eu nu vad logic pt ca tot nu sunt cele 12 luni consecutive.
Va rog mul o lamurire.

Multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
sandagina a scris:

Buna seara!

Am si eu o nelemurire legata de acordarea indemnizatiei de crestere copil.
Sunt angajata din luna iulie 2008 pana in prezent.In luna noiembrie(toata luna) am fost in concediu fara plata.As dori sa stiu daca o sa primesc aceasta indemnizatie de crestere copil in cazul in care raman insarcinata.Ma afecteaza cu ceva acea luna de concediu fara plata?



Buna seara,iar va stresez.......in luna noiembrie, am lucrat normal dar domnul contabil, din greseala, m-a trecut in concediu fara plata, pe statul de plata aparand in dreptul sumelor - 0 - dar eu nu am semnat acest act si am aflat la un control de la finante de acest lucru, in luna respectiva eu luand salariu normal. Pe mine ma interesa f mult sa fac acele luni necesare intrarii in crestere copil si mentionez ca din acest motiv inca nu pot ramane insarcinata. Ce as putea sa fac: sa-l dau in judecata pentru a putea reintra in drepturi pe luna noiembrie, sau poate chiar acest contabil sa fac o cerere la ITM si sa refaca greseala?
Va multumesc

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si promtitudine.Sunteti de un real folos.Ma bucur ca existati!!!:worthy:
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc foarte mult pt rapiditatea cu care ati raspuns!
Aveti idee unde as putea sa aflu exact daca o sa benificiez de indemnizatie?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna seara!

Am si eu o nelemurire legata de acordarea indemnizatiei de crestere copil.
Sunt angajata din luna iulie 2008 pana in prezent.In luna noiembrie(toata luna) am fost in concediu fara plata.As dori sa stiu daca o sa primesc aceasta indemnizatie de crestere copil in cazul in care raman insarcinata.Ma afecteaza cu ceva acea luna de concediu fara plata?