Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somera si insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somera si insarcinata

am si eu o nelamurire,sunt somera din data de 5-01-2009, am ramas insarcinata si am DPN (data probabila de astere) pe 9-12 2009.
am intrebat la somaj ce acte trebuiesc depuse ptr a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. cei de acolo mi-au spus ca sa iau cu data de 1 noiembrie concediu medical.si as vrea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
nu este prea devreme? pot naste si dupa 9-decembrie
in luna noiembrie mai iau banii de somaj?
Daca intrati in concediu medical nu mai primiti indemnizatie de somaj, pe de alta parte daca somajul expira la 1 noiembrie este de preferat sa intrati in concediu de maternitate care are 126 de zile din care 43 postnatl obligatoriu
daca intracti in CM cum sa primiti si indemnizatie.
Buna ziua, am si eu o nelamurire:in momentul de fata lucrez la o firma care are un singur angajat(eu :D),sunt insarcinata in 8 saptamani,este posibil ca firma sa intre in faliment............ce se va intampla cu ``mine``?voi mai primi indemnizatia de crestere copil?Precizez ca am 12 luni lucrate.
Ceea ce stiu eu este ca trebuie sa ma dea in somaj....nu?
Se primeste indemnizatie daca esti in somaj,intra in calcul si perioada de somaj?
Cat timp sa primeste somaj?

Multumesc anticipat!:kissing:
Buna ziua. Veti beneficia de indemnizatie somaj. Perioada este asimilata stagiului de cotizare pentru indemnizatia crestere copil. Durata perioadei in care veti beneficia de indemnizatie somaj depinde de stagiul total de cotizare. Daca imi spuneti cati ani ati lucrat, va pot spune cat timp veti beneficia de indemnizatie somaj
perioada de somaj imi expira pe 4-01 -2010 ,dar cei de acolo mi-au zis sa intru in acest concediu.......trebuie neaaparat? sau este facut special ca sa nu mai primesc o luna indemnizatia de somaj?? au spus ca trebuie sa depun copii dupa carnetul de somaj,carnetul de munca ,buletin, o adeverinta de la medicul de famileie cat si o declaratie data pe propria raspundere la notariat cum ca nu realizez alte venituri.
ce ma sfatuiti sa fac?