Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somera si insarcinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somera si insarcinata

am si eu o nelamurire,sunt somera din data de 5-01-2009, am ramas insarcinata si am DPN (data probabila de astere) pe 9-12 2009.
am intrebat la somaj ce acte trebuiesc depuse ptr a beneficia de indemnizatia de crestere a copilului. cei de acolo mi-au spus ca sa iau cu data de 1 noiembrie concediu medical.si as vrea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
nu este prea devreme? pot naste si dupa 9-decembrie
in luna noiembrie mai iau banii de somaj?
Pai va trebui sa beneficiati de concediu de maternitate(minim 42 zile dupa nastere). Perioada de somaj este suspendata pe perioada acordarii concediului maternitate si apoi veti fi reluata in plata.
si acest concediu de maternitate este platit?
Bineinteles. Tot ALOFM vi-l plateste. Acolo veti duce si certificatele medicale.