avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 776 soluții astăzi
Forum Activitate fflorin

Activitate fflorin

Discuție somaj tehnic
Buna seara. Am si eu o problema la care nu gasesc raspuns. Sunt angajata la o firma mica de termopane. Are pana in 10 angajati. Patroana trebuie sa nasca pe la sfarsitul lui noiembrie. Pt ca treaba nu prea mai merge in firma se gandeste serios sa ne dea in somaj tehnic pe perioada cat va fi lauza. Acest somaj tehnic la care se gandeste ea este o scapare de a nu mai plati darile la stat. Deci de a scuti niste bani. Problema e ca ea vrea ca eu sa mi continui munca la firma chiar daca as fi in somaj tehnic. Precizez ca eu sunt cea care preia comenzile si se ocupa de munca de birou in firma. Se poate asa ceva? Care sunt obligatiile mele fata de angajator? Si care sunt obligatiile angajatorului fata de mine din punct de vedere legal in aceasta situatie?
va multumesc pt ca m ati ascultat si va rog sa mi dati si mie un sfat.
MAI PRECIS NU M-AU OPRIT CI EU STATIONAM CACI AJUNSESEM UNDE TREBUIA SI EI AU VENIT LA MINE DESI EU COBORASEM SI MI-AU CERUT ACTELE PE CARE LE-AM PREZENTAT . AGENTUL MI-A SPUS CA TREBUIE SA DAU O DECLARATIE , MI SE VA RETINE PERMISUL PANA LA SOLUTIONAREA CAZULUI SI CA VOI PRIMI DOAR O AMENDA ADMINISTRATIVA NU TREBUIE SA DAU NICI O TESTARE . NU MI S-A DAT ATUNCI DECAT O DOVADA DE CIRCULAT TIMP DE 15 ZILE ; NU MI SA DAT NICI PROCES VERBAL NICI NIMIC DOAR MI S-A SPUS CA VOI PRIMI UN TELEFON DIN PARTEA CELOR DE LA CERCETARI . DUPA 2 LUNI NU AM PRIMIT NIMIC ASA CA AM MERS IN AUDIENTA LA ADJUNCTUL COMANDANTULUI CARE MI-A SPUS LA FEL CA SI AGENTUL CA NU TREBUIE SA DAU TESTARE CI SA AM RABDARE CA VOI FI CHEMAT DE CEI DE LA CERCETARI . SE FACEAU APROAPE 3 LUNI SI AM MERS EU LA CERCETARI , AM GASIT CU GREU PE CEL CARE SE OCUPA DE CAZ CARE MI-A LUAT O ALTA DECLARATIE SI CONFIRMAND CELE SPUSE DE CEI DOI COLEGI AI SAI , CONTINUAND CU AFIRMATIA CA VA MERGE MAI REPEDE ACUM CACI INTERESUL ESTE CA CETATEANUL SA PRIMEASCA MAI REPEDE PERMISUL . ACUM CEL DE LA GHISEU ESTE DE ALTA PARERE . CE SA MAI INTELEG ACUM? CE ESTE DE FACUT ? DANSUL , CEL DE LA BIROU ZICE CA DEOARECE NU AM DAT TESTAREA SE PRELUNGESTE SUSPENDAREA PERMISULUI CU INCA 30 ZILE ADICA IN TOTAL 120 ZILE . DAR VA INTREB PE DUMNEAVOASTRA AM OMORAT PE CINEVA? SI IN CAZUL ALA AM INTELES CA PANA SE CERCETEAZA INVINUITUL PRIMESTE PERMISUL INAPOI ; NU STIU SIGUR ACEST LUCRU , NUMai din AUZITE
sunt sanse de reusita ? merita sa angajez un avocat ?
Acum doi ani am nascut trei fetite minunate. Eram in ultimul an de facultate cand am ramas gravida. Fiind sarcina de tripleti am stat in spital din iulie pana in noiembrie. Nu am putut da licenta deci nici sa o iau pana in momentul in care am nascut. de cand am nascut si pana in prezent nu am primit nici un ajutor de la stat in afara de alocatia copiilor in valoare de 600ron. Anul acesta am reusit sa iau si licenta dar nu au vrut sa mi dea indemnizatie nici pt aceste cateva luni care au mai ramas pana implinesc copiii 2 ani. Am cerut un loc de casa de la primarie pt ca locuiescintr o garsoniera pe care am modificat o ca sa putem incapea toti 5. Mi s a spus ca nu se poate. Sotul meu a fost casatorit si in urma acelei casatorii i a ramas aceasta garsoniera deoarece fosta sotie a decedat. De la primarie mi s a spus ca nu poate sa mi dea loc de casa pt ca e sotul proprietar. Acum am facut un imprumut ipotecar in banca si am reusit sa cumparam un teren cu o casuta veche si am vandut garsoniera. Dar nu ne ajung banii sa reconstruim casa. Am avea nevoie disperata de ajutor. Credeti ca esxista o solutie pt problema mea? chiar nu se poate face nimic in tara asta pt ca o familie tanara sa si poata creste copii? am vrea chiar sa dam statul in judecata daca s ar putea.
ce acte sa ceri in sistemul nostru romanesc? daca ei care sunt reprezentantii legii nu o pun in practica sau mai bine zis nu au habar de lege cu ce sunt eu vinovat ? daca vine cineva si ma intreaba ceva din domeniul meu ii raspund dar daca se pune problema de ce nu cunosc legile , articolele sau mai stiu eu ce, credeti ca trebuie sa retin asa ceva eu care nu am legatura cu sistemul juridic ? de ce nu-si face fiecare treaba asa cum trebuie ? am gresit ?ok platesc dar pana a ajunge sa se bata joc de o persoana e un alt drum . de ce nu mi-sa spus de la inceput ca trebuie sa dau testarea ? imi puteti raspunde ?
AM FOST OPRIT DE O PATRULA A POLITIEI DAMBOVITA LA DATA DE 3-07-2008 SI AU CONSTATAT CA AM CIRCULAT CU NUMERE ROSII EXPIRATE ; AM MERS LA SECTIE AM DAT DECLARATIE , AM COOPERAT SI AGENTUL MI-A SPUS CA DUPA CERCETARE VOI PRIMI AMENDA ADMINISTRATIVA SI MI SE VA RETURNA PERMISUL FARA A MAI FI NEVOIE SA DAU TESTUL ACELA DE CIRCULATIE . DUPA DOUA LUNI AM MERS IN AUDIENTA LA UNUL DIN ADJUNCTII COMANDANTULUI SI MI-A SPUS ACELASI LUCRU ; LA FEL DOMNUL DE LA CERCETARI PENALE . AM PRIMIT IERI 9 - OCTOMBRIE DE LA PARCHET UN DOCUMENT IN CARE SE SPUNE CA SUNT SCOS DE SUB URMARIRE PENALA , SA MERG SA PLATESC O AMENDA ADMINISTRATIVA SI APOI CU TOATE ACESTEA SA MERG LA POLITIE SA MI SE RESTITUIE PERMISUL . ACOLO , LA GHISEU SURPRIZA DOMNUL AGENT IMI SPUNE CA DE FAPT SI DE DREPT TREBUIA SA DAU TESTAREA IN TERMEN DE 90 DE ZILE SI PENTRU CA NU AM DAT-O SE PRELUNGESTE RETINEREA PERMISULUI PANA LA 120 ZILE . VA INTREB CAT DE LEGAL ESTE LUCRUL ACESTA ? MENTIONEZ CA INCA DE LA INCEPUT NU AM PRIMIT NICI UN ACT IN LEGATURA CU ACEASTA RETINERE A PERMISULUI NICI UN PROCES VERBAL SI NICI O COMUNICARE CA TREBUIE SA DAU ACEA TESTARE CI DIN CONTRA . VA MULTUMESC