avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate TimisE

Activitate TimisE

Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
Bună ziua, aș dori să știu cum este calculat concediul pentru creșterea copilului și concediul prenatal și postnatal.
Idea este că pe data de 8 decembrie am ajuns să îmi dau demisia. Acum m-am angajat din nou, dar am avut o întrerupere de 3 luni. Aș dori să știu dacă o să beneficiez de de maternitate în cazul în care am avut o întrerupere de 3 luni în ultimele 24 de luni.
Adică, pe scurt:
Ianuarie 2022 - Decembrie 2022 - angajata
Decembrie 2022 - Martie 2023 intrerupere de contract
Martie 2023 - Angajata
Decembrie - se naste copilul

In cazul acesta as beneficia de concediu pentru crestere a copilului? Cele 12 luni trebuie sa fie consecutive? Pentru Maternitate la fel, as avea dreptul la acest beneficiu daca daca nu ar fi 12 luni consecutive?
Multumesc
Mulțumesc frumos pentru interes, dar nu consider că ați răspuns la întrebarea adresată în acest specific context.
Bună seara. Mi-a fost suspendat permisiul deoarece am depășit pe linie continuă un autovehicol ce era oprit. Șoferul stătea în mașină iar după ce am depășit s-a dat jos și a mers la non stop. În spatele meu era poliția.
Autovehicolul nu era parcat, nu era ieșit deloc de pe carosată, era pur și simplu oprit. Am făcut contestație și am primit înapoi permisul. Luna viitoare v-a fi audierea, și aș vrea să știu dacă o să rămân oricum fără permis având în vedere cele întâmplate. Mulțumesc