avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 764 soluții astăzi
Forum Activitate olimpiav22

Activitate olimpiav22

Ce înseamnă notificare oficiala?

ynocentta a scris:

Notificati oficial vecinul cu obligatia asigurarii starii tehnice a partii individuale de instalatii,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta unde aveti dreptul sa solicitati si daune pentru prejudiciile generate de inundatie
De preferat pentru preintampinarea de astfel de situatii,incheiati asigurare facultativa cu clauze asiguratorii,astfel incat daca se repeta situatia,contactati asiguratorul se deschide dosar dauna,primiti c/v prejudicii iar asiguratorul isi reupereaza sumele prin actiune in regres

Apartamentul meu este la parter..Baia mea este sub baia vecinului de la etajul 1. Acesta are defectiuni la instalația sanitara din baie și infiltratiile de apa de la baia lui distrug tavanul băii mele. El și-a modernizat Baia, fără a recondiționa și instalația sanitara (scurgerile apei menajere de la cada,chiuveta sifon pardoseala. Am încercat pe cale amiabila sa rezolvam problema infiltratiilor. Acesta nu are nici un interes sa rezolve problema datorita acelor modernizări sub care se afla instalațiile defecte. Care ar fi cele mai bune soluții legale pentru a rezolva aceasta problema?



Răspuns la discuția Inundat de vecin
Locuiesc la parter. Baia vecinului de la ETJ. 1 este deasupra băii mele. Vecinul de la ETJ. 1 găsește tot felul de justificări pentru a nu-și repara instalația de scurgere a apei de la cada și chiuveta. El și-a modernizat Baia fără a verifica și remedia mai intii instalația de apa și scurgere a apei menajere, iar din aceasta cauza prefera să-mi distrugă mie tavanul bai, Baia lui nefiind afectata. Cum pot acționa legal pentru a rezolva aceasta problema, deoarece pe cale amiabila nu reușesc sa rezolv nimic? Mulțumesc!