avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate M_7777

Activitate M_7777

Buna ziua,

in urma imposibilitatii achitarilor ratelor la trei credite de nevoi personale am fost executat silit. Angajatorul vireaza de aproape doi ani 50% din salariu catre acesti trei executori (mentionez ca sumele virate sunt aproape de cuantumul ratelor pe care le aveam initial). Ulterior am primit notificare ca a fost instituit sechestru asigurator pe masina (de la toti cei trei executori). Intrebarea mea este urmatoarea: daca nu exista notificare in Registrul National de Publicitate Mobiliara pentru alte bunuri mobile (in cazul de fata autoturism) ci doar pe conturi/venituri din salariu/pensii/chirii etc este legala decizia sechestrului asigurator pentru autoturism? Multumesc
Răspuns la discuția Adeverinta Evidenta populatiei
Va multumesc pentru raspunsuri, situatia este mai complexa fata de ce am expus in postarea initiala. Intrebarea era daca am dreptul de a obtine o adeverinta de la evidenta populatiei (...ca...x...a locuit....) sau exista o lege care interzice (repet, proprietar, i-am facut CI la adresa - adica am fost impreuna si am semnat ca o iau in spatiu) accesul la aceste informatii.
Răspuns la discuția Adeverinta Evidenta populatiei
S-a sinucis, Testamentul olograf exista (am avut ocazia sa-l vad partial pentru 10" pe un apel video) atat in familie cat si la procuratura (copie)
Răspuns la discuția Adeverinta Evidenta populatiei
Vreau sa deschid un proces civil pentru stabilirea calitatii de mostenitor. am suspiciuni rezonabile ca am fost trecut in testamentul olograf (familia refuza sa im arate "biletul de adio"); cred ca aceasta adeverinta poate fi o proba in instanta ca ne-am cunoscut, am locuit impreuna (am avut o relatie/legatura) si este posibil sa fi fost trecut trecut in testament.
Multumesc
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru situatia de mai jos.

Din 2014 sunt unic proprietar al unui apartament in Bucuresti, In 2017 i-am facut C.I. fostei prietene la adresa respectiva (am locuit impreuna pana in 2019 cand si-a schimbat buletinul la alta adresa). In 2020 aceasta a decedat. Am fost la Evidenta populatie pentru a solicita o adeverinta ca aceasta a avut adresa de domiciliu (2017-2019) la adresa unde locuiesc si in prezent (doar o adeverinta prin care sa se confirme ca X cu CNP yy a avut adreasa la aceasta locatie, nu am cerut copie dup a CI sau alte date) dar am fost refuzat invocandu-se "...cf Legii nu va putem da aceasta informatie". Este legal refuzul autoritatilor sau este doar nerecunoasterea legislatiei in vigoare? Ce se poate face in acest sens?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cerere catre Procuratura
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua, In luna iunie 2022 am trimis (in format fizic) la Parchet o cerere in care solicitam sa mi se comunice daca numele meu apare sau nu intr-un document pe care il detinea procuratura. Am primit doar un numar de inregistrare si atat. Mentionez ca am trecut toate datele de identificare. Ce pot face in cazul acesta (faptul ca nu am primit raspuns)?
Trebuie facuta o alta solicitare (plangere/sesizare)? Multumesc