Forum Discuţii juridice Executare silită Sechestru asigurator autoturism
Discuție deschisă în Executare silită

Sechestru asigurator autoturism

Buna ziua,

in urma imposibilitatii achitarilor ratelor la trei credite de nevoi personale am fost executat silit. Angajatorul vireaza de aproape doi ani 50% din salariu catre acesti trei executori (mentionez ca sumele virate sunt aproape de cuantumul ratelor pe care le aveam initial). Ulterior am primit notificare ca a fost instituit sechestru asigurator pe masina (de la toti cei trei executori). Intrebarea mea este urmatoarea: daca nu exista notificare in Registrul National de Publicitate Mobiliara pentru alte bunuri mobile (in cazul de fata autoturism) ci doar pe conturi/venituri din salariu/pensii/chirii etc este legala decizia sechestrului asigurator pentru autoturism? Multumesc
Înscrierea în RNPM se face în scop de opozabilitate pentru terți, nu constituie o condiție advaliditatem.
La ocpi se noteaza numai situatiile de executare,ipoteca asupra bunurilor imobile-nu vehicule
Executorul judecatoresc pentru asigurarea recuperarii debitului,,in speta autoturism a notat masura sechestrului la autoritatea fiscala,astfel ca debitorul nu va putea obtine certificat fiscal necesar tranzactionarii/instrainarii autoturismului
ynocentta, utilizator