avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate eryurek

Activitate eryurek

Răspuns la discuția Intreprindere Individuala
multumesc!
Buna ziua,
m-am hotarat sa deschid pentru inceput o intreprindere individuala pentru un magazin haine second hand. Am insa o alta problema : in prezent sunt in CIC pentru inca 6 luni. Intrebarea este: voi pierde aceasta indemnizatie odata cu infiintarea acestei I.I.? Sotul meu lucreaza in cadrul Inspectoratului Pentru Situatii de Urgenta si din cate stim nu poate avea un SRL sau o alta forma de activitate independenta... Ma poate ajuta cineva?
Va rog sa ma jutati cu aceasta problema. Doresc sa deschid un magazin de haine second hand si nu stiu daca este mai bine sa infiintez un SRL sau o forma de activitate independenta conform OUG nr. 44/2008?
Buna ziua,
Vreau sa va impartasesc problema mea si in acelasi timp va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac. Locuiesc intr-un apartament la etajul 2 de 3 ani., balconul nu este inchis fapt care m-a bucurat foarte mult. Eu am locuit la parterul unui bloc pana acum 3 ani si mi-am dorit foarte mult balcon iar pe deasupra usuc si rufele copilului aici ( am o fetita de 2 ani si urmeaza sa nasc cel de-al doilea copil).Mentionez ca nu am acces la uscatoria comuna si nici nu-mi doresc din bun simt, avand copil mic am si multe haine de uscat si as deraja ceilalti vecini. Problema mea este vecina de la 3 care zilnic si seara si dimineata scutura covoare, paturi cu tot felul de minuni ( par, praf, coji de seminte) peste hainele mele, ba chiar si in capul meu in situatia in care mai beau si eu cafea in balcon. Am incercat sa pun rufele seara ca pana dimineata sa pot sa le strang, macar pe ale bebelusui, dar ies si la orele 22.00-23.00 si scutura mochetele, covorase, si de la baie ( cu par) si de la intrare ( cu praf si nisip). Am discutat in repetate randuri , inca nu ne-am certat. Mi-a sugerat sa inchid balconul pentru dansii acolo scutura de 10 ani si eu nu fac reguli in bloc. Sa inchid balconul nu este o solutie, tot voi avea doua geamuri deschise mai ales pe timp de vara ( mentionez ca imi doresc balcon si nu o alta camera!). Nu vreau sa ma cert cu dansii, nu ne sta in caracter dar as dori sa merg pe cale legala. Dupa cum v-am spus si mai sus uremaza sa nasc un al doilea bebelus si nu doresc si de data aceasta sa-i spal hainutele de doua trei ori pe zi.
Va rog sa-mi dati un sfat
Ma numesc Camelia si am si eu o problema legata de aceasta indeminzatie pentru crestere copil in cazul celei de-a doua nasteri.
Am o fetita care implineste 2 ani la data de 28.03.2009. In prezent sunt in a doua luna de sarcina. Intrebarea mea este daca mai beneficiez de aceasta indemnizatie pentru cresterea celui de-al doilea copil, in situatia in care la implinirea celor 2 ani voi avea 7-8 luni de sarcina. Ce pot sa fac in situatia asta, cand am o intrerupere de 1-2 luni?