avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate MNV90

Activitate MNV90

Buna ziua,
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Lucrez la o firma ce are punctul de lucru la Constanta, sediul social la Bucuresti si alte centre logistice prin tara.
Am fost convocat la comisie disciplinara la sediul logistic din Cluj si ma obliga sa merg cu trenul sau autobuzul pe RUTA DIRECTA, ceea ce nu exista.
Este legal asa ceva, tinand cont ca alti colegi au fost convocati la comisie disciplinara la sediul din Bucuresti, iar pe mine ma cheama la Cluj, in speranta ca nu voi ajunge si imi vor putea desface contractul de munca ?

Multumesc!
Răspuns la discuția Anulare ore din pontaj
Buna ziua,

Mi-am dat acceptul pentru munca suplimentara platita sau recuperata.
Nu am fost niciodata de acord sa muncesc o saptamana pe luna gratis.

Cornel Vasile a scris:

Sa depuneti o sesizare la ITM ... v-ati dat acceptul poentru munca suplimentara ?

Buna ziua,

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

In fiecare luna, angajatorul imi scoate din pontaj intre 30 si 50 de ore de munca fara acordul meu.
Contorizand aceste ore "anulate" de catre angajator, o data la 4 luni se aduna 160-170 de ore de munca muncite dar neplatite si nerecuperate prin zile libere.
Practic, la fiecare 4 luni eu pierd un salariu si sunt 3 ani de cand se intampla asta.

Angajatorul (firma multinationala), zambeste cand deschid acest subiect si chiar in seara aceasta am predat pontajul cu 205 ore de munca, dar "seful" a mototolit hartia cu pontajul scris de mine si a aruncat-o la gunoi, zicand ca mi-a facut el pontajul asa cum vrea firma, cu 168 de ore.

Ce variante am in aceasta situatie ?

Va multumesc foarte mult!