avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 436 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Anulare ore din pontaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Anulare ore din pontaj

Buna ziua,

Va rog foarte mult sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:

In fiecare luna, angajatorul imi scoate din pontaj intre 30 si 50 de ore de munca fara acordul meu.
Contorizand aceste ore "anulate" de catre angajator, o data la 4 luni se aduna 160-170 de ore de munca muncite dar neplatite si nerecuperate prin zile libere.
Practic, la fiecare 4 luni eu pierd un salariu si sunt 3 ani de cand se intampla asta.

Angajatorul (firma multinationala), zambeste cand deschid acest subiect si chiar in seara aceasta am predat pontajul cu 205 ore de munca, dar "seful" a mototolit hartia cu pontajul scris de mine si a aruncat-o la gunoi, zicand ca mi-a facut el pontajul asa cum vrea firma, cu 168 de ore.

Ce variante am in aceasta situatie ?

Va multumesc foarte mult!
Ultima modificare: Miercuri, 1 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: erriss , utilizator 09:10, 3 Februarie 2023
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa depuneti o sesizare la ITM ... v-ati dat acceptul poentru munca suplimentara ?
Buna ziua,

Mi-am dat acceptul pentru munca suplimentara platita sau recuperata.
Nu am fost niciodata de acord sa muncesc o saptamana pe luna gratis.

Cornel Vasile a scris:

Sa depuneti o sesizare la ITM ... v-ati dat acceptul poentru munca suplimentara ?

3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
In acest caz, va trebui sesizat ITM-ul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu mai efectuati munca suplimentara.
Atunci cand volumul de munca / task-urile ce vi se aloca nu poate fi efectuat in timpul programului de munca, notificati seful direct in scris asupra acestui aspect si solicitati realocarea task-urilor ce nu pot fi efectuate. Daca situatia se repete, faceti sesizare scrisa catre directiunea companiei.
Pastrati dovezile scrise.

Intre timp va recomand sa va actualizati CV-ul - din ceea ce descrieti locul de munca actual este unul care va nemultumeste
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
si de ce stati de 3 ani? nu va e clar si limpede ca nu se va schimba nimic? si-au gasit un fraier/a si asta e; faceti o sesizare la ITM si cautati-va alt job. Daca aveti asa mult de lucru cu siguranta veti gasi si alte companii; indiferent ce beneficii primiti (masina, abonament la sala, vacante) daca nu va platesc orele suplimentare nu va apreciaza, ci va folosesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi angajat cf codului muncii din vigoare neddy_4u neddy_4u Buna ziua, Va rog sa ma consiliati intr-o \"actiune\" pe care doresc sa o intreprind privind dreptul meu la opinie si dreptul meu de a lucra doar cele 8 ore ... (vezi toată discuția)
Pontaj semnat - situatie reala xandi8207 xandi8207 intrebarea mea este urmatoarea: s-au trimis la itm pontaje pe care le-am semnat cu 8 ore pe zi... desi in realitate situatia a fost alta... ce sanse mai sunt, ... (vezi toată discuția)
Sesizare itm ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! doresc sa aduc la cunostiinta dumneavoastra modul de rezolvare a sesizarii mele de catre itm bihor si totodata sa intreb ce pot face in acest ... (vezi toată discuția)