avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate ella200870

Activitate ella200870

BUNA ZIUA,
LUCREZ LA O FIRMA UNDE PRESTEZ SI PROGRAM DE NOAPTE.
PE STATUL DE PLATA APARE SPORUL ACORDAT ORELOR DE NOAPTE, DAR IN CARTILE DE MUNCA NU ESTE SPECIFICAT ACEST LUCRU. AS DORI SA STIU DACA ESTE LEGAL ASHA CEVA SI DACA SE POATE FACE SESIZARE ORGANELOR COMPETENTE PENTRU A DEPISTA ACESTE NEREGULI FACUTE DE ANGAJATOR.
VA MULTUMESC,
OANCEA
BUNA ZIUA,
Sant angajata de 7 ani ca Operator PC,la o firma care are 11 angajati. Angajatorul,respectiv patronul, la ultima sedinta ne-a avertizat ca ar fi cazul sa ne cautam alte locuri de munca ,cum ca nu mai corespundem profesional eu si colegele mele,desi in tot acest timp n-a facut mai nimic pentru a ne explica si a ne ajuta in a ne perfectiona ., sau a ne pune la dispozitie documentatie. Dumnealui nu doreste nici sa restructureze posturile,deci nu putem beneficia de somaj. Ne poate obliga sa plecam fara a beneficia de somaj dupa 7 ani de munca, in aceeasi firma, atat timp cat contributiile sant platite?
In cazul in care sa zicem ca ne va gasi dumnealui alte locuri de munca, acestea vor trebui sa fie conform pregatirii profesionale, nu?
Ne va putea obliga sa prestam o munca pe care n-am mai facut-o niciodata, si care nu corespunde pregatirii noastre profesionale,ca de exemplu vanzatoare , sau femeie de servici? Nu am facut atatea cursuri , ca acest patron sa-si bata joc de noi,dupa ce am dus greul acestei firme.
Si inca ceva daca persoana angajata este insarcinata , patronul are dreptul de a o disponibiliza? Mentionez ca postul NU se restructureaza.
Va multumesc, cu stima,
Oancea