avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate clara112

Activitate clara112

Răspuns la discuția Amenzi rutiere
Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenzi rutiere
In cererea trimisa primariei, am specificat ziua, luna si anul in care sunt platite respectivele chitante. Nu am trimis o cerere in care am specificat doar anul in care s-a facut plata ca sa fie "acul in carul cu fan" cum spuneti dumneavoastra. Dupa ce am facut dovada platii de mai multe ori, nu am mai tinut cont de chitante(rau am facut). Sunt de acord, as fi evitat astfel de batai de cap dar, avand in vedere ca la primaria respectiva exista maxim 10 chitante pe zi(nu vorbim despre un oras mare) cu siguranta este vorba despre rea vointa.
Răspuns la discuția Amenzi rutiere
Ma intereseaza daca exista ceva din punct de vedere legal si de care ma pot folosi. Vreau sa stiu, daca functionarii primariei au libertatea de a gasi diverse motive fictive si ca urmare sa nu imi caute respectivele chitante, drept pt care, eu am ce face sau nu...
Discuție Amenzi rutiere
Am 2 amenzi rutiere platite in alt oras decat cel de resedinta. Nu s-au inregistrat in baza de data si mi-au trimis somatie. Am mers la primaria unde am platit amenzile si mi-au spus ca arhiva nu este acolo ci in alt oras de care apartin si ei. Am trimis acolo cerere scrisa si mi-au spus ca nu figurez in baza lor de date, cu mentiunea ca orasul unde am platit are arhiva lui proprie. Am trimis o adresa scrisa primariei unde am platit si mi-au raspuns ca nu imi pot trimite copii ale chitantelor, deoarece arhiva se afla la o institutie specializata pentru a o lega. Au trecut cateva luni de atunci si ma gandeam sa trimit o alta cerere. Cei de la primarie nu doresc de nici o culoare sa caute chitantele in arhiva, asta e clar dar ma intrebam daca exista vreo modalitate prin care sa-i oblig sa faca acest lucru. Exista asa ceva? Sau ma resemnez cu nepasarea functionarilor publici si cu banii luati de 2 ori. (intre timp le-am platit din nou, deoarece nu imi puteam plati impozitul la masina). Va multumesc
Multumesc frumos
Am citit toata legislatia referitoare la indemnizatie. Vreau sa stiu daca pot beneficia sau nu. Logic, nu ar trebui sa aiba nici o legatura timpul partial; nu am gasit nimic in privinta asta si nu-mi este clar.
Buna ziua!
Sunt insarcinata in 8 saptamani si am cim partial de 4 ore. Lucrez la actualul loc de munca de la 01.03.2009; anterior am lucrat cu norma intreaga 12 luni si am continuitate. Pot beneficia de indemnizatie?
Răspuns la discuția contract de comodat
Ar fi trebuit sa le stiu pe toate:"> dar din pacate sunt inca destule lucruri pe care nu le stiu. Intreb persoanele care stiu mai multe decat mine. Nu e o rusine sa intrebi, nu?:love2:
Ca sa revin la problema mea, renunt la cererea de reziliere si merg pe nulitatea lui? Ma mai puteti ajuta?:help:
Răspuns la discuția contract de comodat
Consilierul juridic sunt eu:)) Apelez la bunavointa celor care sciu pe forum si incerc sa aflu mai multe lucruri de aici. Nu am experienta suficienta, drept pentru care apar situatii pe care nu prea stiu sa le rezolv #-o
:">:">
Răspuns la discuția contract de comodat
Am mai avut o discutie cu aceeasi tema. Nu stiu daca va mai amintiti. Am recunoscut poza de la avatar. Tin minte ca m-ati sfatuit atunci sa-mi intemeiez cererea pe art 1573. Vreau sa ma lamuresc daca contractul mai este valabil sau este lovit de nulitate absoluta si ce trebuie sa fac. Depun cererea de reziliere a contractului la Judecatorie sau nu mai este cazul