avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Activitate balatalurcis

Activitate balatalurcis

Am folosit pixul o singura data.

adriandimitriu a scris:

Bineinteles ca puteti face reclamatie, dar nu cred ca veti avea castig de cauza. Ce e scris... Macar ati trecut examenele?

Buna seara, am si eu o problema cu un commerciant online, care nu imi accepta returul si implicit rambursarea sumei pe care am platit-o pentru produsele respective.
Am achizitionat recent online 2 produse, de acelasi tip, si anume 2 pix-uri gsm de copiat cu casca japoneza.Pe acest site scrie ca nu pot returna produsele deoarece aceasta comanda a fost fscuta special pentru mine si nu se poate returna, ceea ce mi se pare absurd.
I-am explicat comerciantului ca daca nu doreste o rambursare a sumei, voi face plangere la ANPC, iar dansul mi-a spus razand ca degeaba fac ca fac degeaba, ca tot el va castiga.
Mentionez faptul ca inca nu au trecut cele 2 saptamani ds cand am primit produsul, si ca castile ce au venit asamblate in pachet nu au fost deisgilate, doar pixzurile folosite in scop personal.
[ link extern ] /
Acesta este site-ul unde puteti gasii politicile sale.
Ce pot face in acest caz?
Am inteles.
Pe contract am 1500 de lei brut.
Dar dumneavoastra nu stiti ca asa platesc toti curierii care lucreaza la Glovo sau Bolt?
Toti platesc acest contract de munca si acel comision dat de flota partenera.


balatalurcis a scris:

Da, am primit un exemplar si sunt incadrat la 4 ore deaorece sunt student asa cum am mai spus.
Iar acel impozit ti-l cere orice flota, nu cred ca am auzit sa nu platesti acest comision firmei din profitul pe care il faci tu, e acel comision flotei partenere cu Bolt.
Si daca nu se plateste contractul de munca, de ce fiecare flota partenera iti cere sa o platesti?

Da, am primit un exemplar si sunt incadrat la 4 ore deaorece sunt student asa cum am mai spus.
Iar acel impozit ti-l cere orice flota, nu cred ca am auzit sa nu platesti acest comision firmei din profitul pe care il faci tu, e acel comision flotei partenere cu Bolt.
Buna seara, lucrez ca si curier la Bolt,eu fiind student, si ca taxe platesc doar 50 de lei contractul de munca si comisionul firmei partnere.Dar ce nu inteleg eu.este de ce contractul de munca este doar 50 de lei avand in vedere ca la alte firme partenere contractul de munca este 150 pe saptamana?
Si mai e o chestiune, la Bolt am avut 2 luni perioada de inactivitate si nu a trebuit sa platesc cartea de munca pe aceasta perioada.
Sunt foarte confuz si chiar vreau sa invat, sa cunosc mai bine legislatia.
Nici nu sunt foarte cunoscator de legislatie, si cred ca asta e cel mai bun loc de a ma lamuri mai bine privind legislatia.