avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate Iulia r.

Activitate Iulia r.

In conclu, dacă au trecut peste 5cani au dreptul sa îmi op

Iulia r. a scris:

Scuze, nu am înțeles.

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010
Articolul 107
(1) În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (1^1) se acordă sau se recuperează, după caz, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor.




Scuze, nu am înțeles.

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010
Articolul 107
(1) În situația în care, ulterior stabilirii și/sau plății drepturilor de pensie, se constată diferențe între sumele stabilite și/sau plătite și cele legal cuvenite, casa teritorială de pensii operează, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificările ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (1) și (1^1) se acordă sau se recuperează, după caz, în cadrul termenului general de prescripție, calculat de la data constatării diferențelor.


Bună ziua, în cât timp se prescrie o datorie la Casa de Pensii? Menționez ca este vorba despre plata unei pensii de boală timp de 1 an, când am fost și angajată. Este vorba despre anul 2017. Mulțumesc.
Bună ziua. Sora tatălui meu, cetățean german, a decedat în Germania și a fost inhumata la cimitirul Bellu, conform adresei din partea Administrației Cimitirelor, care ne-a scris ca a fost inhumata cu adeverință de înhumare eliberată de Primăria sector 4. Cei de la primărie mi-au spus ca nu au certificat de deces(!!!), ca a decedat în Germania, deși avea domiciliu și în București. Nu am reușit sa înțeleg pe ce baza au eliberat adeverința de înhumare. Am făcut oricum cerere sa îmi elibereze orice copie au...Cum fac sa obțin certificatul de deces din Germania? Cei de la Ambasada au spus ca ei nu au acces la asemenea documente. Pot imputernici un avocat român sa se ocupe sau trebuie sa imputernicesc pe cineva din Germania? Menționez ca sunt singura rudă în viață. A doua întrebare. Se poate inhuma o persoană cu adeverință de înhumare fără nici un act doveditor referitor la decesul persoanei? Mulțumesc.
Sunt unica rudă în viață.

raluk0207 a scris:

Mătușa are soț în viața? Copii? Frati/surori care mai trăiesc?

Nu am certificatele de naștere și căsătorie, a plecat de mult timp din țară, a revenit și aici a decedat. Certificatele de naștere și deces ale tatălui meu le am. Din acestea, după cnp-ul mătușii mele( pe care îl am de la taxe și impozite, oficial) se poate demonstra ușor ca sunt nepoata ei. Dar, la primărie, printre altele, au cerut copie după certificatul de deces al mătușii mele. Pe care este evident ca nu o pot obține decât după ce demonstrez ca suntem rude. Ce sa fac, un sfat, va rog. Mulțumesc. Fac cerere către evidenta populației sau unde?

raluk0207 a scris:

Prezentați certificatul de naștere al dvs, certificatul de naștere al tatălui dvs și certificatul de naștere și căsătorie al mătușii.

Cum pot demonstra ca sunt nepoata mătușii mele, decedată. Nu am certificatul de deces și nu pot cere o copie până când nu dovedesc ca suntem rude. Mulțumesc. Unde sa ma adresez?