avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate roxi17

Activitate roxi17

Răspuns la discuția vanzare-cumparare
sunt de aceasi parere cu d-voastra, buna-credinta trebuie aparata si asa prevede si legea...nu stiu exact cand au fost incheiate contractele o sa ma interesez...stiu doar ca ultimul acum de curand...dar ce parere aveti despre functionarii primariei? va multumesc pt raspunsuri
Răspuns la discuția vanzare-cumparare
Dar X cum a putut vinde a doua oara?pe baza caror acte de proprietate a incheiat notarul tranzactia? Mie gafa celor din primarie mi se pare de neiertat pt ca dc isi faceau meseria nu se ajungea aici deloc...ei au dat unda verde pt vanzare...cum vor raspunde?
Am intalnit zilele astea o situatie complexa si vreau sa cer o parere:X vinde lui Z un teren, acesta din urma nu-si inscrie dreptul in C.F, singurul lucru care-l face e sa-si inregistreze contractul la primarie.Dupa ceva timp X vinde acelasi teren lui A care-si inscrie dreptul in C.F. X cand a vandut a doua oara acest teren a avut nevoie de la primarie de o neurmarire fiscala care in ciuda faptului ca exista un contr anterior inscris acolo pt teren, i-a fost data.Cand A a venit sa-si inregistreze contr la primarie s-a constatat ca nu il poate inregistra pt ca terenul e deja vandut.Care e rezolvarea in situatia asta, care sunt vinovatii, notarul are vreo vina?Va multumesc
Discuție proiect
spuneti-mi va rog pentru a realiza proiectul unei case cu ce acte e necesar sa merg la un arhitect...trebuie sa am toate avizele obtinute si abea apoi imi poate face proiectul?care sunt pasii de urmat? eu am inscris terenul in C.F, am scos certificatul de urbanism iar acum terenul meu e in curs de scoatere din circuitul agricol.....ce trebuie sa mai fac pana ajung la proiect?va multumesc
Răspuns la discuția legea15
am inteles...dar cu antecontractul ala cum e?e posibil?
Discuție legea15
Buna ziua...am si eu o nelamurire...am primit o suprafata de teren in folosinta gratuita in baza legii 15 din 2003...din cate am inteles terenul nu se poate instraina timp de 10 ani....am auzit ca alte persoane aflate in situatia mea au facute antecontract pe acel teren primind deja si valoarea lui...cum se procedeaza? fac antecontract ca peste 10 ani sa-i vanda terenul?cum e posibil tinand cont ca tu trebuie sa te apuci sa construiesti in termen de 1 an...poate promitentul cumparator sa construiasca el?am inteles ca antecontractul s-a inregistrat si la primarie...multumesc