avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate justagirl

Activitate justagirl

Buna seara,

am rugămintea de a ma indruma in legatura cu deschiderea unei succesiuni dupa mama, unde succesiunea dupa unul din strabunicii mei nu s-a inchis de peste 40 de ani din cauza unor discutiilor permanente intre unele rude ce nu se inteleg. Care ar fi pasii pe care as putea sa ii urmez pentru a putea clarifica situatia si a adauga in actul de succesiune si partea ce mi-ar reveni mie dupa mama, cf. legii, din partea strabunicului? Va multumesc. Cu stima.
Buna seara, as dori daca se poate sa ma ajutati cu o informatie referitor la care ar fi optiunile unui proprietar ce detine 38% dintr-un imobil caruia i s-a deschis cerere de chemare in judecata de catre celalalt proprietar ce detine 62% pentru partajare daca proprietarul ce detine cota mai mica nu doreste sa ii vanda celuilalt cota sa.
Va multumesc pentru suport.
Am rugamintea de a ma lamuri in legatura cu un aspect referitor la disponibilizare.

Este legal ca intr-o companie in care lucreaza 5 angajati pe aceeasi pozitie doar unul singur sa primeasca instiintarea de disponibilizare prin "revizuire organigrama companie" ?

Eu stiu ca in momentul in care se fac disponibilizari pozitia respectiva este desfiintata la ITM si cei 5 angajati sunt disponibilizati nu doar unul.

Astept cu interes raspunsul dvs.

Va multumesc anticipat.