avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate mugur_m

Activitate mugur_m

Am fost implicat intr-un accident rutier in urma caruia vinovatul a depus contestatie la procesul verbal. La al doilea termen procesul a fost solutionat si plangerea a fost respinsa pe motiv ca este neintemeiata. L-am sunat pe vinovat sa vad daca are de gand sa faca recurs si zice ca nu va face. Problema e ca de pe data de 02.10.2008 pana azi 27.10.2008 vinovatul nu a primit comunicarea. Exista vreo cale prin care sa aflu daca judecatoria a redactat comunicarea si a trimis-o vinovatului? Nu v-as fi derajat dar nu imi pot ridica masina din service pana cand asigurator RCA nu plateste dauna. Iar acesta o va plati in momentul aparitiei hotararii definitive.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Asigurare RCA - plata daunelor
1. Care ar fi termenul in care s-ar pronunta hotararea definitiva? (in cazul in care vinovatul nu face recurs). Stiu ca sunt 15 zile de la data comunicarii. Insa de pe 2 octombrie (cand a fost procesul) pana pe 12 octombrie cand am vorbit cu vinovatul acesta nu primise hotararea judecatoreasca.
2. Care este temeiul legal prin care asiguratorul poate reduce valoarea despagubirii. Precizez ca masina are o vechime de 1 an si valoarea devizului nu depaseste 75% din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului.
3. Daca au trecut 30 de zile de la data depunerii cererii de despagubire fara sa primesc vreun raspuns de la asigurator conform art 64 alin 3 din Ordinul 8/2008 - "In cazul neformularii obiectiilor in termen de 30 de zile, asiguratorul RCA nu mai poate emite obiectiuni, datoria devenind scadenta" pot cere plata daunei?

Va multumesc.
Am fost tamponat de un conducator auto care a trecut pe rosu. M-am folosit de asiguarea lui RCA pentru a repara masina insa cand sa plateasca asiguratorul (Asirom) a refuzat plata pe motiv ca vinovatul a depus contestatie la procesul verbal. M-am prezentat la procesul dintre vinovat si Politie am fost si eu audiat iar plangerea a fost respinsa pe motiv ca e neintemeiata. Am scos un certificat de grefa insa nu am reusit sa fac nimic cu el, mi se spune ca trebuie hotararea finala. Mai pot face ceva ca sa grabesc lucrurile? Stau de doua luni cu masina reparata in service si nu o pot scoate.
A doua problema: devizul de reparatie intocmit de service a fost evaluat si de Asirom (dupa propriile norme de evaluare) si a iesit cu 600 RON mai putin decat cel al serviceului. Este legal ca Asirom sa inlature o parte din raspunderea daunei? Precizez ca masina a fost reparata la un service autorizat al marcii masinii si in plus Asirom are contract de debitare directa cu ei.
Asirom nu mi-a raspuns in 30 de zile de la data completarii cererii de plata. In Ordinul Nr. 8/2008 art 64 alin 3 specifica urmatoarele – “In cazul neformularii obiectiilor in termen de 30 de zile, asiguratorul RCA nu mai poate emite obiectiuni, datoria devenind scadenta.” Conform acestui articol as putea cere plata?

Multumesc