Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA - plata daunelor
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA - plata daunelor

Am fost tamponat de un conducator auto care a trecut pe rosu. M-am folosit de asiguarea lui RCA pentru a repara masina insa cand sa plateasca asiguratorul (Asirom) a refuzat plata pe motiv ca vinovatul a depus contestatie la procesul verbal. M-am prezentat la procesul dintre vinovat si Politie am fost si eu audiat iar plangerea a fost respinsa pe motiv ca e neintemeiata. Am scos un certificat de grefa insa nu am reusit sa fac nimic cu el, mi se spune ca trebuie hotararea finala. Mai pot face ceva ca sa grabesc lucrurile? Stau de doua luni cu masina reparata in service si nu o pot scoate.
A doua problema: devizul de reparatie intocmit de service a fost evaluat si de Asirom (dupa propriile norme de evaluare) si a iesit cu 600 RON mai putin decat cel al serviceului. Este legal ca Asirom sa inlature o parte din raspunderea daunei? Precizez ca masina a fost reparata la un service autorizat al marcii masinii si in plus Asirom are contract de debitare directa cu ei.
Asirom nu mi-a raspuns in 30 de zile de la data completarii cererii de plata. In Ordinul Nr. 8/2008 art 64 alin 3 specifica urmatoarele – “In cazul neformularii obiectiilor in termen de 30 de zile, asiguratorul RCA nu mai poate emite obiectiuni, datoria devenind scadenta.” Conform acestui articol as putea cere plata?

Multumesc
mugur_m, utilizator
Conform Ordinului CSA societatea de asigurare este obligata sa plateasca despagubirea in termen de 15 zile de la depunerea ultimului act in dosarul de dauna. Acest act este cererea de despagubire. Inaintea acestuia trebuie insa sa depuneti hotararea definitiva a Judecatoriei.
O solutie ar fi sa platiti reparatia si apoi sa recuperati banii de la societatea de asigurare.
Este legal ca sa existe diferente intre valoarea devizului de reparatie si despagubirea acordata de asigurator. Trebuie sa vedeti in ce constau aceste diferente, sa incercati o conciliere cu societatea de asigurare si daca nu rezolvati va puteti adresa justitiei.
Numai bine va doresc
ing. Ioan Ciobanu
1. Care ar fi termenul in care s-ar pronunta hotararea definitiva? (in cazul in care vinovatul nu face recurs). Stiu ca sunt 15 zile de la data comunicarii. Insa de pe 2 octombrie (cand a fost procesul) pana pe 12 octombrie cand am vorbit cu vinovatul acesta nu primise hotararea judecatoreasca.
2. Care este temeiul legal prin care asiguratorul poate reduce valoarea despagubirii. Precizez ca masina are o vechime de 1 an si valoarea devizului nu depaseste 75% din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului.
3. Daca au trecut 30 de zile de la data depunerii cererii de despagubire fara sa primesc vreun raspuns de la asigurator conform art 64 alin 3 din Ordinul 8/2008 - "In cazul neformularii obiectiilor in termen de 30 de zile, asiguratorul RCA nu mai poate emite obiectiuni, datoria devenind scadenta" pot cere plata daunei?

Va multumesc.
mugur_m, utilizator
Diferenta dintre valoarea devizului de reparatie si valoarea acceptata de asigurator poate fi din diverse motive ca:
- erori de calcul
- efectuarea unor lucrari ale caror necesitate nu au fost constatate de inspectorul de daune
- constatarea faptului ca unele avarii, cu toate ca au fost constatate de catre inspectorul de daune, nu puteau sa fie consecinta respectivului accident de circulaţie
- etc. etc. etc.
Va rog sa reveniti cu precizari
Va doresc numai bine.
ing. Ioan Ciobanu
nu sunt avocat decat un patit...sunt in situatie similara in care firma de asigurari nu plateste decat pana la o anumita suma.In cazut de fata dupa ce se declara sentinta irevocabila poti cere plata daunei catre service de catre firma de asigurari conform devizului si a facturilor.Concret,suma de 600 ron care e in plus ei considera ca tre so platesti tu.In cazul meu am de plata 4000 ron peste valoarea platita de RCA Astra #-o .Daca ei te-au informat,intrebat sau ti-au comunicat case depaseste valoarea asigurata atunci nu ai decat sa platesti ...dar daca ei au facut reparatia si pe urma te-au pus in fata faptului inplinit e subiest de judecata!!Eu am chemat in judecata service-ul,asigurarile,soferul auto....
pop sorin a scris:

nu sunt avocat decat un patit...sunt in situatie similara in care firma de asigurari nu plateste decat pana la o anumita suma.In cazut de fata dupa ce se declara sentinta irevocabila poti cere plata daunei catre service de catre firma de asigurari conform devizului si a facturilor.Concret,suma de 600 ron care e in plus ei considera ca tre so platesti tu.In cazul meu am de plata 4000 ron peste valoarea platita de RCA Astra #-o .Daca ei te-au informat,intrebat sau ti-au comunicat case depaseste valoarea asigurata atunci nu ai decat sa platesti ...dar daca ei au facut reparatia si pe urma te-au pus in fata faptului inplinit e subiest de judecata!!Eu am chemat in judecata service-ul,asigurarile,soferul auto....

In marea majoritate a cazurilor societatile de asigurare platesc despagubiri mai mari decat prejudiciul real. Si asta respectand legea.
Va doresc numai bine.
ing. Ioan Ciobanu