avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate ARIELA13

Activitate ARIELA13

Răspuns la discuția Lichidare ONG
Nu am spus ca nu exista bani pentru lichidare. Acestia exista, dar nu avem datorii, creante etc. plus scopul s-a indeplinit. Onorariul care mi s-a cerut a fost 7000 lei, ceea ce mi se pare foarte mult in conditiile date.
Discuție Lichidare ONG
Am un ONG care si-a indeplinit scopul pentru care a fost infiintat, nu mai avem sediu social (cladirea s-a vandut), vicepresedintele acestuia a decedat si nu gasim inlocuitor si de fapt nici nu vrem sa mai continuam activitatea, ONG-ul este pe zero, nu are bunuri, nu are bani, nu are datorii, nu are creante. As putea sa-l inchid fara lichidator. Mi s-a cerut un onorariu care in situatia data mi se pare urias.
Daca ati studiat o harta a unui astfel de composesorat, atunci va puteti da seama ca proprietatea nu are cum sa fie reconstituita individual.Proprietatea a fost folosita intotdeauna in comun, iar membrii composesori nu au folosit niciodata doar o anume bucata de teren, care sa zicem i-ar fi apartinut. In plus, ca sa poti retroceda individual, e nevoie de drumuri si cai de acces care sunt destul de complicat de trasat si dezmembrat pentru toti membrii, chiar daca s-ar cadea de acord asupra suprafetei efective de teren care ar reveni fiecaruia. Daca studiezi documentele vechi, nu e chiar asa de greu sa intelegi modul de functioare al composesoratelor, problema este ca dupa '90 legea pentru ele este destul de ambigua si nici primariile nu s-au straduit foarte tare sa le ajute sa se puna in legalitate, pentru ca este stiut faptul ca daca se intampla cam orice cu aceasta proprietate comuna, ea revine statului, respectiv primariei.