avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1732 soluții astăzi
Forum Activitate mzaha

Activitate mzaha

Buna ziua,

Intampin urmatoarea situatie: am facut o programare telefonica la clinica Regina Maria pentru o consultatie la interne in baza unui voucher emis din aplicatia lor, sectiunea banca de km. Am intrebat la receptie daca va fi gratuita, mi s-a spus ca da. In timpul consultatiei, medicul a realizat si o ecografie, fara sa ma informeze despre costuri. La final, a spus ca avea ceva probleme tehnice si a coborat inaintea mea la receptie. Am intrebat la receptie daca mai am ceva de achitat, mi s-a spus ca nu. Peste cateva zile, primesc un telefon care ma anunta ca am o factura restanta de 380 lei pt o ecografie.

Mentionez ca nu am nici un contract semnat cu Regina Maria, nici un abonament activ la ei. In termenii si conditiile de pe siteul lor, termenul contract este definit in felul urmator:

8. Contract – acordul de vointa dintre Pacient si REGINA MARIA, cu privire la prestarea seviciilor medicale, cuprinzand dar fara a se limita la contract de prestari servicii medicale, oferta comerciala acceptata de pacient (i) in mod expres prin semnatura olografa sau electronica aplicata conform Legii 455/2001 sau prin intermediul aplicatiilor/portaluri REGINA MARIA, sau (ii) tacit, prin simpla acceptarii serviciilor medicale.

[ link extern ]

Considerati ca factura s-a emis conform legii?

Multumesc anticipat
Buna ziua,

Cum ati solutionat problema? Am patit si eu ceva similar. Am avut o consultatie de baza de voucher, am verificat la receptie INAINTE daca e gratuita, mi s-a comunicat ca da, apoi medicul mi-a facut ecografie abdominala, nu m-a informat despre costuri. La final am trecut din nou pe la receptie sa ma asigur ca nu e nimic de plata, mi s-a confirmat ca nu.
Peste cateva zile primesc telefoane in care imi comunica ca am o factura restanta de 380lei pt ecografie. Mie nu mi se pare legal asa ceva, eram curioasa daca ati reusit sa solutionati si cum.