avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate Claudia F.

Activitate Claudia F.

Răspuns la discuția Impozitul pe teren
Va rog, as dori si o a doua opinie.
Multumesc.
Răspuns la discuția Impozitul pe teren
Somatia este adresata mot-a-mot, citez : "Catre dna.........pentru defuncta..................". In momentul cand a survenit decesul mamei, terenul agricol din extravilan pe care il avea in proprietate facea deja de 1 an de zile obiectul contractului de arenda. La cateva luni de la deces, am primit o instiintare de la societatea care detinea terenul in arenda. Neputand ajunge personal, l-am trimis pe sotul meu caruia i s-a cerut sa depuna o cerere prin care sa beneficieze de venitul rezultat in urma exploatarii terenului arendat potrivit contractului.
Nu-mi este clara notiunea de "titular de rol". Nu stiu in ce baza primaria a schimbat acest titular. Stiu doar ca niciunul dintre frati nu am deschis succesiunea si nici nu am renuntat expres niciunul dintre noi in termenul legal de 6 luni.
Cu referire la contractul de arendare, tin sa precizez ca a fost reinnoit o data in 2006, si ultima oara in 2011, in februarie. Nu am fost notificata de plata impozitului decat dupa ultima reinnoire a contractului de arendare cand reprezentantul societatii agricole l-a inregistrat la primarie. I-am spus acestuia ca nu sunt proprietar, nu am un titlu de proprietate, nici macar un proces verbal de punere in posesie dar mi-a pus sub ochi titlul de proprietate al defunctei.
Buna ziua !

Situatia mea se prezinta in felul urmator :

In urma decesului mamei in 2002, a ramas o mostenire cuprinzand o suprafata de teren agricol extravilan si teren + casa in intravilan. Suntem 3 mostenitori iar succesiunea nu a fost inca dezbatuta din cauza neintelegerilor intervenite intre frati.
Mentionez ca, din momentul decesului si pana in prezent, eu am dat in arenda terenul arabil din extravilan, fiind beneficiara venitului. In urma cu cateva zile, am primit de la primaria localitatii unde este terenul o instiintare cu privire la plata impozitului atat pe terenul extravilan, cat si pe cel intravilan. Intrebarile mele sunt :

1. Sunt doar eu obligata la plata impozitului pe intreaga proprietate plus penalizari (o suma care nu e deloc mica) in conditiile in care potrivit art. 256 alin. 4 din Codul Fiscal,
In cazul in care nu se pot stabili partile individuale ale proprietarilor in comun, fiecare proprietar in comun datoreaza o parte egala din impozitul pentru terenul respectiv.”
?
2. Pot achita doar cota-parte din impozit ce-mi revine personal si sa-mi fie eliberat un act doveditor al acestei plati ?

Va multumesc.
Buna ziua!

As dori si eu un sfat avizat intr-o problema legata tot de acoperisul blocului in care locuiesc.
In blocul nostru de 4 nivele, situatia e mai speciala deoarece fiecare proprietar executa orice lucrare de reparatie sau de imbunatatire numai propriului apartament. Pur si simplu, nu a existat niciodata un consens. Astfel ca si in ce priveste acoperisul blocului, fiecare locatar de la etajul 4 si l-a izolat pe tronsonul lui.
Sa va prezint cazul meu particular. Eu locuiesc la etajul 2 al acestui bloc. Tin sa mentionez ca parterul si etajul 1 sunt inchiriate de catre primarie unor cabinete medicale individuale. In anul 2000, cand s-a mutat in bloc, vecinul de la etajul 4 de pe tronsonul meu a venit la usa la mine ca sa-mi ceara sa contribui cu 500.000 de lei pentru izolarea acoperisului doar pe tronsonul nostru, in conditiile in care atunci asociatia de locatari nu capatase inca statutul de asociatie de proprietari in baza Legii 230/2007. Atunci nu am fost de acord pentru ca era ilegal ce facea dumnealui deoarece nu avea voie sa izoleze individual. De atunci n-a mai pomenit niciodata de acest subiect.
Suntem in 2008. Luna aceasta am fost anuntata de la asociatie ca am restanta la plata intretinerii suma de 274 RON, cu explicatia ca vecinul de la etajul 4 si-a izolat blocul si suma reprezinta contributia mea la costul lucrarii facute de el. Doar mie si vecinului de la etajul 3 ni se imputa aceasta suma, nu si primariei care detine in locatiune parterul si etajul 1 al blocului. N-am fost anuntata in niciun fel, in 8 ani de zile, de intentiile dumnealui, nu mi s-a cerut acordul, administratorul doar mi-a spus ca actele doveditoare ale lucrarii le gasesc la sediul asociatiei. Mi s-a transmis tot prin asociatie, din partea lui, (deoarece acest om nu a vorbit personal cu mine niciun detaliu legat de chestiune, desi, culmea, ne salutam cand ne intalnim,) ca va merge mai departe daca nu isi recupereaza banii in acest fel.
As dori sa-mi spuneti daca are temei legal pentru o actiune in instanta impotriva mea?

Va multumesc.