avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate asociat.pagubit

Activitate asociat.pagubit

Domnule George, incerc sa negociez cu ei de un an de zile. E in zadar, amandoi s-au coalizat si imi pun doar bete in roate.
majoritatea prevazuta de este de 100% , in cazul in care nu sunt de acord. Ma pot adresa instantei ca sa primesc dividentele respective?
Buna ziua,

Doresc sa imi retrag dividentele din societate dar ceilalti doi asociati nu sunt de acord
Exista vreo posibilitate ca eu sa imi primesc dividentele mele de pe anul 2022?
Imi cer scuze dar nu am cunostiinte juridice, voi scrie mai jos ce am inteles de la dvs.

Daca doresc sa ies din societate primul lucru pe care ar trebui sa il fac, ar fi sa completez o "declaratie de retragere" din societatea comerciala in care sunt asociat.

Apoi urmatorul lucru pe care il voi face voi trimite aceasta declaratie la adresa de email a societatii si ii voi instiinta pe ceilalti doi asociati ca urmeaza sa parasesc societatea.

Ceilalti doi asociati impreuna cu mine reprezinta adunarea generala a asociatilor, impreuna vom discuta daca motivele prezentate de mine sunt temeinice si vom lua o decizie.

Daca ceilalti doi asociati nu sunt de acord, ma voi adresa instantei si voi cere sa am dreptul sa vand actiunile unei alte persoane terte ?

Am inteles bine ? Imi puteti indica si un orizont temporal la care ar trebui sa ma astept ?
Buna ziua,

Sunt asociat intr-o societate comerciala ce activeaza in tehnologie. Societatea are 3 actionari toti cu drepturi nelimitate si care pot actiona in numele societatii. Toti 3 actionarii avem 33.33%

Unul din asociati fara acordul celoralalti mi-a luat dreptul de administrator la server si mi-a oferit un cont cu permisiuni restrictive, fara voia mea sau fara sa fi semnat o hotarare aga in prealabil

Totodata in momentul in care a vrut sa faca o investitie cu care eu nu am fost de acord, m-a santajat cu faptul ca el nu mai este de acord sa scoatem dividente, el avand o situatia materiala mai buna decat a mea, a profitat de lucrul acesta ca sa ma forteze sa fiu de acord cu el.

As dori daca se poate sa ies din firma, fie sa imi vand actiunile unei alte persoane fie sa se evalueze societatea si sa imi primesc partea mea.

Exista aceasta posibilitate ? ce masuri pot sa iau ?

Multumesc tare mult !