Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doresc sa imi retrag dividendele din societate pe anul ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doresc sa imi retrag dividendele din societate pe anul 2022

Buna ziua,

Doresc sa imi retrag dividentele din societate dar ceilalti doi asociati nu sunt de acord
Exista vreo posibilitate ca eu sa imi primesc dividentele mele de pe anul 2022?
george-neagu, moderator
Trebuie sa fie aprobata o hotărâre a adunării generale de repartizare a profitului din 2022 la dividende, hotărâre care se aproba cu majoritatea prevazuta în actul de infiintare al firmei.
majoritatea prevazuta de este de 100% , in cazul in care nu sunt de acord. Ma pot adresa instantei ca sa primesc dividentele respective?
Pentru hotărârea de a da profitul catre dividende, nu.
Doar dacă se decide sa se împartă la fiecare profitul ca dividende și dumneavoastra nu va face plata efectiva, va puteți adresa instantei.