Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende

Buna ziua,

Am nevoie urgent de un raspuns pentru urmatoarea problema:

Cand s-a aprobat situatiile financiare aferente anului 2014 profitul realizat a ramas nerepartizat. Acum asociatii doresc ca ia dividende din profitul realizat in anul 2012, 2013 si 2014.
Pot sa acord aceste dividende in cursul anului, in baza unei hotarari a adunari generale a sociatiilor care decid repartizarea profitului realizat in anii 2012, 2013 si 2014 pe dividende si sa le acord proportional cu aportul la capitalul social?
Incal legea daca fac asta acum? Trebuie sa astept incheierea exercitiului financiar 2015 si atunci sa repartizez profitul realizat in anii precedenti?

Astept raspunsul dumneavoastra!

Va multumesc,

O zi usoara!
Da, corect. Le puteti repartiza in cursul anului 2015, iar pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in casa s-a facut plata, veti depune si d100 cu impozitul pe dividende si faceti si plata impozitului.
Da,puteti sa faceti acum o hotarare a adunarii generale a asociatilor,care decid repartizarea ca dividende a profitului net ramas nerepartizat din anii anteriori,cu retinerea si virarea impozitului pe dividende de 16 %,intocmirea declaratiei 100 pentru acest impozit pana la data de 25 a lunii urmatoare si a Declaratiei 205 pana la finele lunii februarie 2016. Suma neta se va acorda proportional cu aportul la capitalul social.