Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende

Repartizarea dividendelor din cont 117 -profit nerepartizat din anii anterior poate fi efectuata in cursul anului fara bilant intermediar?
Mentionez ca nu fac repartizare anticipate din profitul anului in curs , iar in Aga de aprobare bilant anual profitul a fost reportat in cont 117, cu mentiune ca va repartizat ulterior.,
george-neagu, moderator
Nu cu bilant intermediar ci cu hotarare a adunarii generale a asociatilor de repartizare a profitului din anii anteriori ramas nerepartizat. Si cu declararea si plata impozitului pe dividende pana la 25 a lunii urmatoare celeia in care s-a facut plata dividendelor. Si cu depunerea declaratiei 205 in februarie 2020 pentru dividendele si impozitul pe dividende platite in 2019.
Cu bilantul intermediar doar profitul din timpul anului 2019.
george-neagu, moderator