avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende

Repartizarea dividendelor din cont 117 -profit nerepartizat din anii anterior poate fi efectuata in cursul anului fara bilant intermediar?
Mentionez ca nu fac repartizare anticipate din profitul anului in curs , iar in Aga de aprobare bilant anual profitul a fost reportat in cont 117, cu mentiune ca va repartizat ulterior.,
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 10:27, 20 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu cu bilant intermediar ci cu hotarare a adunarii generale a asociatilor de repartizare a profitului din anii anteriori ramas nerepartizat. Si cu declararea si plata impozitului pe dividende pana la 25 a lunii urmatoare celeia in care s-a facut plata dividendelor. Si cu depunerea declaratiei 205 in februarie 2020 pentru dividendele si impozitul pe dividende platite in 2019.
Cu bilantul intermediar doar profitul din timpul anului 2019.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2019
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende aylyn87 aylyn87 Buna ziua, Am nevoie urgent de un raspuns pentru urmatoarea problema: Cand s-a aprobat situatiile financiare aferente anului 2014 profitul realizat a ... (vezi toată discuția)
Dividende calin felicia calin felicia La 31.12.2011 am avut profit contabil de 10000 lei. La bilantul contabil la hotararea AGA nu am distribuit acest profit la dividende. Patronul vrea sa ia ... (vezi toată discuția)
Repartizare profit Cstrut Cstrut Buna, am o nelamurire: am profitul aferent anului 2008 nerepartizat, il pot repartiza in decembrie 2009 si plati impozitul pana in 25.01.2010? multumesc (vezi toată discuția)