Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Informatii despre plata si impozitarea dividendelor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Informatii despre plata si impozitarea dividendelor

Buna ziua.!

Ma puteti ajuta cu o informatie va rog?

Firma ce inregistreaza profit la sfarsitul anului 2013 in valoare de 6000 lei
Intrebari:
Daca distribui pe dividende aceasta suma ,pana cand trebuie sa platesc impozitul pe dividende?Care este data limita?Trebuia platit impozitul pana la data de 25.01.2014 chiar daca inca nu am retras banii reprezentand dividende distribuite?
Asociatul va retrage suma de 6000 lei sau (6000-16%)?
Daca sunt 2 asociati cum voi repartiza aceste dividende presupunand ca asociatii detin 50 si 50% parti sociale din firma?

Multumesc!
irinuka2005, utilizator
Buna ziua!
Impozitul pe dividende se platateste pana la data de 25 ale lunii urmatoare celei in care s-a facut plata.Daca nu se platesc dividendele in an, impozitul se plateste pana pe 25 ianuarie a anului urmator. - art.67 alin.1 din CF.
Suma ce reprezinta dividende se plateste cu suma care se doreste, dar pana la cota de 50% pentru fiecare asociat, si dupa ce a fost retinut impozitul.
Elis Ismail, Contabil
Buna ziua!

Impozitul se plateste si se declara pana pe data de 25 a lunii urmatoare celei in care se platesc dividende.
Daca nu se platesc dividende, impozitul trebuie platit pana pe 25 ianuarie anul urmator.
Suma retrasa va fi de 5040(6000 minus impozitul de 16%)
Dividendele se impart in functie de numarul de parti sociale. Daca au 50-50, se impart in mod egal.

Pentru mai multe detalii cititi Art. 36. Codul Fiscal.
Din profitul anului 2013 puteti sa distribuiti ca dividende o parte din acest profit sau totul, in anul 2014 sau sa ramana nerepartizat urmand ca acest lucru sa fie facut in urmatorii ani.
Daca in timpul anului 2014 distribuiti dividende, declararea in D100 si plata impozitului pe dividende se face pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care se face plata catre beneficiari. Beneficiarii vor primi valoarea neta, fara impozit.
Asociatii vor primi parti egale din profitul alocat ca dividende sau parti proportionale cu procentul detinut din capitalul social.
Apoi in anul 2015 depuneti si declaratia 205.
Multumesc frumos!Deci in anul 2014 voi plati dividendele repartizate din profitul anului 2013.Pana pe 25 ianuarie 2015 va trebui sa fac plata si declararea intregului impozit (in cazul in care acesta nu s-a platit pe parcursul anului 2014)iar pana in iunie 2015 declaratia 205 .Am inteles bine da?
Da, cu precizarea ca termenul de depunere pentru D205 este 28 februarie 2015.