Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividente

Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta?
Dumneavoastra ce calitate aveti in acel SRL ?
sunt contabil, si vrea sa-si dea dividente si nu stiu cum se face, banuiesc doar ca sunt niste pasi care trebuie urmati si niste conditii
Plecam de la premisa ca cheltuilelile de constituire au fost integral amortizate ; daca nu este asa , nu se pot distribui profiturile .

Am sa dau un exemplu pe niste cifre , ca sa fie mai usor :
- avem profit net contabil 10.000 lei la 31.12.2010

Asociatul decide ca doreste dividende .

-Se face o hot a asociatului unic prin care se decide repartizarea ca dividend a profitului net iar aceasta hot se va anexa la bilant .Aceasta hot va prevede si ca impozitul pe dividende este in suma de 1600 lei rezultand un dividend net de 8400 lei.( adica vom face un calcul de dividend net - nu e musai , e o sugestie )

-Se intocmeste bilantul .
- dupa depunerea bilantului, in luna in care il depuneti, sa zicem aprilie 2011, vom repartiza profitul net care pana la acel moment se afla in contul 117(credit), ca dividend, cu notele contabile :

117=457 10000 lei , dividend brut
457=446 1600 lei , impozit dividende

Sold cont 457 = 8400 lei , reprezentand dividendele nete
Sold cont 446=1600 lei, impozit

Presupunem ca platim o prima transa de dividend catre asociat, la 10.05.2011 :
457=5311 (5121) 2000 lei

Avem obligatie de declarare a impozitului pe dividende , prin declaratia cod 100, aferenta lunii mai si de plata a impozitului aferent , calculat cu metoda sutei marite , pana la 25.06.2011
Impozit aferent :
Daca 2000 lei ..... reprezinta 84%
Dar X ........................100 %
x = 2000*100%/84% = 2380 lei
Impozit aferent = 380 lei

Nota contabila impozit platit :
446=5121 380 lei

Platim a doua transa la data de 25.09.2011, in suma de 6000 lei
La fel, obligatie declarativa in declaratia 100, aferent sept 2011 pentru impozit cu data scadenta de plata 25.10.2011

457=5311(5121)6000 lei
446=5121 1143 lei

Asadar, pana la 30.09.2011 :
- am platit asociatului divident net 2000+6000 lei =8000 lei
- am platit statului impozit 1523 lei

La 31.12.2011 mai avem de dat asociatului 400 lei si statului 77 lei

Daca asociatul nu va lua cei 400 lei avem totusi obligatie de declarare si plata pana la 25.01.2012 a impozitului de 77 lei , prin declaratia cod 100 de la decembrie 2010.

Apoi, pana la 25.06.2012 avem alta obligatie de declarare, prin declaratia 205, unde vom declara cat au fost dividendele anului 2010, platite in 2011 .

Prin acest exemplu am dorit sa arat cazul un pic mai complicat , in care nu se achita integral dividendele in cursul anului 2010, pentru ca , ati vazut, totusi pana la 25.01.2011 impozitul trebuie achitat integral.
Magda Staicu, Consultant fiscal
Va multumesc mult, dar mai am o intrebare, pot sa dau sub forma de dividente, profitul integral care-l am la 31.12.2010, sau doar o cota parte?Daca anul 2009 am incheiat cu pierdere, sunt nevoita sa acopar pierderea si dupa aceea sa repartizez dividentele?
pentru ca in legea 31/90 rep avem :
art 67
(3)Nu se vor putea distribui dividende decât din profituri determinate potrivit legii.

iar pierderea anului 2009 este neacoperita , parerea mea este ca :
- acoperim pierderea anului 2009
- constituim fond de rezerva legala ( daca anul 2009 este anul infiintarii si rezerva nu a fost inca constituita ; rezerva legala se constituie din profit brut si este deductibila la impozit pe profit )
- pentru ce ramane putem da destinatie de dividend
De asemenea , nu tot profitul anului 2010 trebuie sa fie repartizat.
Daca in anii 2009/2010 au fost facute investitii ( achizitii de mijloace fixe ) atunci ar merita analizat ca o parte din profitul anului 2010 sa treaca drept sursa de finantare (rezerve)pentru acele investitii , care se reflecta in profit prin amortizare , desi pentru achizitia lor au fost alocate resurse banesti .
Ce vrea sa spun de fapt: ca nu cumva dand destinatie de dividend unei sume care nu se reflecta in conturile de disponibil, sa nu se ajunga in situatia de a avea dividende de distribuit in lipsa de lichiditati .