Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividente
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividente

Buna ziua,va rog ajutati-ma, am un srl si unicul asociat vrea sa-si ia dividente,nu stiu ce trebuie sa fac pt asta?
t.simona a scris:

Magda Staicu a scris:

Plecam de la premisa ca cheltuilelile de constituire au fost integral amortizate ; daca nu este asa , nu se pot distribui profiturile .

Puteti mentiona si unde se prevad cele de mai sus?
Asta inseamna ca, cheltuielile de constituire amortizindu-se pe o perioada de 3 ani, in aceasta perioada nu se distribuie dividende?

Magda Staicu a scris:

Daca asociatul nu va lua cei 400 lei avem totusi obligatie de declarare si plata pana la 25.01.2012 a impozitului de 77 lei , prin declaratia cod 100 de la decembrie 2010.

Impozitul aferent dividendelor repartizate dar neridicate se declara in declaratia 100 a lunii noiembrie cu termen de depunere 25.12 si se plateste pina la aceasta data.

Solutie:
- acoperiti pierderea din 2009
- repartizati la rezerve legale
- lasati profitul ramas pe ct 117
- pe masura ridicarii dividendelor pe baza deciziei de repartizare (nu este obligatoriu ca aceasta decizie sa fie facuta pe suma integrala din ct 117, ci numai pe suma bruta repartizata) faceti inregistrarea 117 = 457 si 457 = 446. Declarati in decl 100 a lunii respective impozitul pe dividende si il platiti pina in 25 luna urmatoare.
- pina in 30.06 anul urmator depuneti decl 205 pt impozitul efectiv retinut si achitat in anul precedent.

t.simona, utilizator
t.simona a scris:

Magda Staicu a scris:

Plecam de la premisa ca cheltuilelile de constituire au fost integral amortizate ; daca nu este asa , nu se pot distribui profiturile .

Puteti mentiona si unde se prevad cele de mai sus?
Asta inseamna ca, cheltuielile de constituire amortizindu-se pe o perioada de 3 ani, in aceasta perioada nu se distribuie dividende?

In omef 3055 la punctul 76 alin( 2)

In ce priveste celalalt aspect, al declararii si virarii impozitului pe dividende neridicate , am citit acest art din cod :
art 36 ( coroborat si cu art 67 alin 1)

(3) Impozitul pe dividende se declară şi se plăteşte la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se distribuie/plăteşte dividendul. În cazul în care dividendele distribuite nu au fost plătite până la sfârşitul anului în care s-au aprobat situaţiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plăteşte până la data de 25 ianuarie a anului următor.

si norme :
1002. În aplicarea prevederilor art. 36 alin. (3) din Codul fiscal, pentru dividendele distribuite și neplătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende aferent se plătește până la data de 25 ianuarie a anului următor. Pentru dividendele distribuite și plătite până la sfârșitul anului în care s-au aprobat situațiile financiare anuale, impozitul pe dividende se plătește până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care se plătește dividendul.

Facandu-se vorbire de 25.01 am judecat ca se declara in decembrie .
Magda Staicu, Consultant fiscal
Referitor la Ordin 3055 art 76 alin (2) "În situatia în care cheltuielile de constituire nu au fost integral amortizate, nu se face nicio distribuire din profituri, cu exceptia cazului în care suma rezervelor disponibile pentru distribuire si a profitului reportat este cel putin egala cu cea a cheltuielilor neamortizate."
Eu inteleg ca, daca suma disponibila pt distribuire este mai mare decit cea a chelt de constituire se poate face repartizarea.

Referitor la declararea impozitului pt dividendele neridicate pina in 25.01. anul urmator va dau dreptate.
da, cu siguranta , trebuie tinut cont de intregul text al alin 2 pct 76 ; cand eu am redactat raspunsul am scris din memorie dar ,intradevar , interpretarea corecta este cea data de dvs - trebuie tinut cont de exceptie