Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Informatii despre plata si impozitarea dividendelor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Informatii despre plata si impozitarea dividendelor

Buna ziua.!

Ma puteti ajuta cu o informatie va rog?

Firma ce inregistreaza profit la sfarsitul anului 2013 in valoare de 6000 lei
Intrebari:
Daca distribui pe dividende aceasta suma ,pana cand trebuie sa platesc impozitul pe dividende?Care este data limita?Trebuia platit impozitul pana la data de 25.01.2014 chiar daca inca nu am retras banii reprezentand dividende distribuite?
Asociatul va retrage suma de 6000 lei sau (6000-16%)?
Daca sunt 2 asociati cum voi repartiza aceste dividende presupunand ca asociatii detin 50 si 50% parti sociale din firma?

Multumesc!
irinuka2005, utilizator
george-neagu a scris:

Da, cu precizarea ca termenul de depunere pentru D205 este 28 februarie 2015.

Multumesc frumos!