avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate NicoletaN20

Activitate NicoletaN20

Mai au doua fete!Dar ambele fete și-au primit partea de moștenire.Iar cei doi insistă să își transfere restul bunurilor pe numele meu.Cu siguranță tatăl meu nu va fi de acord și de asta am pus aici întrebarea.Daca el în condiția lui pe care o are acum cu banca poate sa facă ceva să împiedice asta?
Bună ziua.Am o mică nelămurire.Bunicii me paterni își doresc să îmi facă mie acte pentru a-mi trece toată bunurile lor pe nume.Tatal meu nu poate avea nimic pe numele lui deoarece are o bancă din câte mi-a zis chiar el.Exista vreun impediment în tot procesul acesta ,având în vedere faptul ,că sunt nepoata ci nu fiica lor ?
După finalizarea cursei nu s-au mai dat curse nici celorlalte echipaje ,deci stă acasă de săptămâna trecută.

Cornel Vasile a scris:

Trebuia testat când a făcut cursa. Tatăl dvs se mai duce la munca?

Nu,cursa lui a avut loc acum o săptămână,nu a primit în acest timp nicio plângere ,iar ieri dimineață a primit pe grupul de munca mesaj că i se desface contractul de muncă ,pe baza unei presupuneri a cuiva căreia șeful lui nu vrea sa-i dezvăluie cine este.Si nu ,nici măcar odată nu a fost testat pentru consum de alcool ,de către superiorii lui.
A primit un mesaj pe WhatsApp ieri dimineață,atât!Nicio decizie, absolut nimic altceva

Cornel Vasile a scris:

A primit vreo decizie de concediere ? daca da , cand ?

Bună ziua !Tatăl meu ,a fost anunțat că i se va desface contractul de muncă printr-un mesaj pe WhatsApp pe grupul de muncă.Motivul că ar fi consumat băuturi alcoolice în timpul programului de muncă și-ar fi încălcat declarația pe propria răspundere prin care el afirmă și își lua obligația de a nu consuma băuturi alcoolice în timpul programului de lucru.Cea ce mă deranjează pe mine și nu mi se pare normal este faptul că a fost anunțat printr-un mesaj și în plus nu au nicio dovadă a acestui lucru.In primul rând,colegii de echipaj ai tatălui meu au spus destul de clar că ,el nu a consumat niciun fel de alcool in timpul misiunii,in al doilea rând când tatăl meu și-a întrebat superiorul pe ce motiv și pe baza căreia dovezi este dat afară,șeful lui a zis că , beneficiarul i-a zis că tatăl meu era beat.Sa nu mai zic că ,după o săptămână de la acea misiune au spus că-i desface contractul de muncă.Deci pe baza unei presupuneri și a unei minciuni tatăl meu a rămas fără loc de muncă.Mentionez că el gardeaza trenuri de marfa (cod, motorină etc.)