avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1283 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_Radu

Activitate Alex_Radu

Buna ziua,

Ma confrunt cu o situatie neplacuta in legatura cu un contract de subinchiriere .
Am o firma si am subinchiriat de la chiariasul principal (cu acordul proprietarului) o parte dintr-o hala pe o perioada de 5 ani.
Chiriasul principal nu a mai platit chiria pe o perioada de 5 luni, iar acum proprietatul halei vrea sa ne evacueze din hala respectiva chiar daca noi suntem la zi cu toate platile catre chiriasul principal si utilitati.
Mentionez ca mutarea in noua hala a presupus investitii de peste 100000 de euro din partea noastra (subchiriari) pentru amenajarea spatiului, investitii necesare pt desfasurarea activitatii (activitate de productie).
O relocare dureaza in medie mai bine de 3 luni (incepand de la gasirea spatiului compatibil ca si dimensiuni si putere electrica) iar o astfel de evacuare ar putea insemna chiar falimentul firmei pt ca nu mai putem finaliza contractele de prestari servicii in curs si nici nu dispunem de fondurire necesare pt o relocare noua momentan.

Proprietarul nu pare sa fie dispus sa discute cu noi (subchiriarii), este chitit pe evacuare.
Avem vreun drept/parghii prin care ne putem apara in acest caz in "lupta" cu proprietarul?

Multumesc anticipat pt ajutorul dvs,
Ionut.
Buna ziua,

Am achizitionat o motocicleta noua din Germania (cu garantie internationala) si am niste probleme care pana in momentul acesta nu au putut fi rezolvate de service.ul local cu sprijinul producatorului (si nici nu au o solutie la aceasta problema). Vehiculul are mai putin de 3000 de km si garantie inca un an si jumatate.
Ideea e ca m-am cam saturat sa fiu cobai, sa se tot incerce operatiuni mecanice pe un motor relativ nou cu gandul ca "poate nu se mai reproduce" si sa pierd timp si drumuri pana la service.
Imi puteti spune care ar fi sansele/procedura sa primesc un motor nou sau banii inapoi daca cer asta producatorului ?
Multumesc anticipat pt raspunsuri!