avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei1911

Activitate Andrei1911

Ce probe legale credeti ca poate avea?
Terenul a fost vandut asa cum este el acum cu masuratori facute la dezmembrare , a avut 3 proprietari inaintea acestui vecin, s-au facut masuratori si acte la fiecare contract de vanzare-cumparare.


Buna ziua !
Am cumparat o casa . cu credit bancar actele au fost verificate de banca.
Totul ok pana ne-am mutat si un vecin doreste sa ii cedam un metru din fatada pentru a-si largi drumul de acces pe langa casa ( pe partea cu mine unde gardul fiind din lemn se poate muta usor ) .

Primul proprietar, care a si decedat de 1 an, avea un teren pe care l-a impartit in 2 parti - casa cu teren de 250 mp si curtea de 900 mp. Vecinul a luat casa care este situata in mijlocul terenul pe care il detine de 250 mp, pe ambele parti ale casei are cate o alee de cate 62 de cm masurat.
Si alta persoana a luat terenul de 900 mp pe care a ridicat casa mea.

Eu am platit un topo pentru ca a vrut sa mute gardul si sa imi ia din fatada. Topograful a masurat si a confirmat granitele actuale. Am cf-ul lui dar si al meu, si toate sunt conform gardului actual.
Ma ameninta cu avocat si procese, si ca va contesta un act de vanzare de acum cativa ani ani, intre timp fiind mai multi proprietari pe terenul lui dar si pe al meu.

Exista o sansa sa ma oblige cineva sa ii cedez ceva?
Buna ziua !
Doresc sa cumpar o casuta parintilor mei , insa cand am cerut un CF informativ am fost surprins sa vad sarcini pe acesta .

1. in sectiunea de proprietari - apare vanzatorul / persoana cu care am vorbit si sotia acestuia.
Insa apare asa: intabulare drept de proprietate cu titlu de drept de intretinere ca bun comun, dobandit prin conventie , cota actuala 1/1

2 La sarcini
a)Intabularea drept de uzufruct viager , cota actuala 1/1 - numele unei alte persoane pe care nu o cunosc.
b)intabulare drept de ipoteca legala , valoare pentru garantarea platii rentei , corespunzatoare intretinerii neexecutate , cf art 2386 alin 4 - numele aceleasi persoane necunoscute.

Va rog sa imi ziceti ce inseamna acest drept de proprietate cu titlu de drept de intretinere,
daca acesta imi poate vinde
- ce inseamna drept de uzufruct viager ? ca terenul si casa sunt ale acestei persoane de fapt si ca persoana cu care am vorbit nu imi poate vinde ?


Multumesc .