avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate madcat

Activitate madcat

Buna ziua. Am revenit sa va relatez ce mi s-a mai intamplat. Am sunat la cei de la Coface Romania si m-a preluat o doamna care practic mi-a taiat craca de sub picioare. Eu i-am explicat ca vreau sa platesc datoria in rate si ca as putea sa dau si mai multe rate intr-o luna dar ea mi-a replicat ca nu ma mai poate ajuta cu nimic. Ca inca nu a trimis dosarul in executare silita pt ca probabil cineva a omis sa o faca dar ca o sa il trimita. Mi-a spus ca banca nu ma mai poate pasui decat pana la 31 ianuarie cand trebuie sa platesc intreaga suma restanta care acum se ridica la 1825 ron(mai putin decat credeam eu). Desi am incercat sa vb cu doamna sa ii explic ca eu vreau sa platesc , si ca eu am sunat pentru a rezolva problema si nu pentru a ma scandaliza, ea chiar m-a jignit si mi-a inchis telefonul in nas. Intrebarea mea este: daca totusi incerc sa merg la banca sa platesc o parte din datorie in luna februarie , banca imi primeste banii? Sau trebuie intr-adevar sa ma duc cu toti anii deodata? Cum as putea sa rezolv problema asta? Nu mai pot dormi noaptea pentru ca imi e teama ca vor veni executorii la usa sau imi vor pune poprire pe salariu. Eu nu am bunuri pe numele meu cum am spus si mai sus dar presupun ca poprire pe salariu pot face, si nu as vrea sa afle toata lumea din firma ce se intampla. Va rog sa ma ajutati! Multumesc!
Buna ziua,
Am mai multe probleme cu anumite credite pe care le-am contracta acum doi ani. Cea mai mare este cu un credit la BCR de nevoi personale. Creditul a fost in valoare de 12600 de ron si l-am luat in 2007 noiembrie. Am reusit sa pletesc cateva rate la el pana am fost concediata de la locul de munca. M-am angajat in alta parte dar nu am mai avut bani sa mai platesc rata. Practic am restante din iulie 2008. Acum suma restanta cu tot cu penalizari pe care ar trebui sa o platesc ca sa fiu la zi se ridica la 30 de milioane. Problema este ca eu nu am atatia bani iar cei de la COFACE imi trimit scrisori de amenintare cu executare silita.Mentionez ca nu am nici un bun pe numele meu si locuiesc in casa parintilor. Eu as vrea sa inapoiez creditul dar suma este prea mare. Se poate recalcula tot creditul inclusiv restanta astfel incat sa pot plati mai putin decat rata initiala pe luna, bineinteles pe o perioada mai lunga de timp? As vrea sa ii sun pe cei de la Coface pt ca ei sunt cei care au preluat dosarul meu dar imi e teama ca nu ma vor ajuta. Cand am semnat contractul la BCR eu nu am primit nici un exemplar iar acum cateva luni mai exact in noiembrie am primit scrisoare care ma instiinta ca mi s-a marit dobanda si rata a crescut de la 230 de ron la 250 de ron. Eu am contractat un credit cu dobanda fixa dar nu am contractul care sa o dovedeasca. Cum as putea sa rezolv problema aceasta? Eu totusi as vrea sa mi se reesaloneze ratele astfel incat sa pot plati mai putin de atat pe luna. Ma puteti ajuta cu un sfat? Cum ar trebui sa procedez mai departe?Imi e teama sa nu ii afecteze si pe parintii mei. Este posbil acest lucru? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Răspuns la discuția discriminare
anamaria.soaita a scris:

Vreau sa va spun ca ITM-ul cand vine in controale inopinate intra drect in unitate/sectie fara a avea nevoie de acordul sau insotirea sefilor si impart spre completare decalaratii salariatilor, care la fel din experienta mea, sunt anonime si acolo fiecare declara ceea ce vrea.

Cine nu riposteaza vehement angajatorului sau nu il da in judecata pentru o astfel de speta (ore suplimentare) nu mi se pare ca greseste pentru ca un salariat care isi creaza reputatia de permanent nemultumit greu isi poate gasi alt loc de munca mai ales ca stiu din proprie experienta ca se cer referinte la locul anterior de munca si daca mai este implicat si intr-un conflict de munca pe o tema ca aceasta nu cred ca ar vrea vreun angajator sa il aiba ca si salariat.Nu este firesc sa muncim in plus fara a fi platiti dar sincer n u cred ca exista loc de munca unde sa stai fix pe ceas 8 ore, nu sustin exploatarea dar sunt de parere ca trebuie schimbat locul de munca atunci cand exista nemultumiri si precizat ferm la noul loc pretentia de a munci zilnic strict 8 ore.



Acum sa ne cerem dreptul inseamna ca suntem angajati cu probleme?? Din cauza unor oameni care gandesc asa suntem in situatia asta. Daca angajatorul iti spune cand te angajeaza ca iti plateste ore suplimentare si apoi nu o mai face? ! E o diferenta intre a sta 15 minute peste program si a sta 2-3 ore zilnic. Cine nu riposteaza e luat de fraier si e supus in continuare aceluiasi tratament. Si nu cred ca as avea probleme la angajare in alta parte daca am sa pun problema asta pe portativ la actuala firma. Una este sa te plangi de toate conditiile si altceva sa te plangi cand angajatorul nu isi respecta contractul. Pentru asa ceva exista legi si nu numai. Deci da eu as risca orice. De ce? Pentru ca oameni de genul asta ne mananca munca si timpul si anii. Angajatorul care considera ,ca daca ti-ai cerut dreptul din contract , esti un angajat greu de multumit, nu merita sa ii fii angajat, pentru ca nici el nu va respecta la randul lui contractul.
Poate nu s-a inteles foarte clar ca orele alea petrecute la birou peste program , si subliniez ore si nu minute, trebuie platite sau recompensate prin zile libere.
Răspuns la discuția discriminare
La noi in fabrica exista un sistem de pontaj din care se pot scoate informatiile in legatura cu programul zilnic la fiecarui angajat. Acolo se pot vedea clar orele suplimentare. Apoi o simpla comparatie cu statele de plata e suficient pt a proba ca acestea nu sunt platite. Iar in legatura cu plangerea de la ITM nu imi e teama sa imi dau datele. Ba chiar vreau. m-am saturat de bataie de joc si e timpul sa pun stop. Iar pt cei care ingite comportament de genul asta de la angajator : va meritati soarta. nu va mai ridicati cu pretentii daca nu ridicati glasul.
Răspuns la discuția discriminare
Multumesc foarte mult de raspuns.Acum ca am informatia nu am sa il las sa faca ce doreste. O sa va tin la curent. Multumesc inca o data foarte mult.
Discuție discriminare
Buna ziua.Sunt noua pe acest site si am nevoie de un sfat. Sunt angajata la o fabrica destul de mare.Pe contractul de munca sunt precizate 8 ore pe zi iar in regulamentul de ordine interioara este specificat faptul ca orele suplimentare sunt platite sau sunt acordate zile libere. Mi s-au platit orele suplimentare incepand cu a treia luna de munca la aceasta firma.(Mentionez ca lucrez la compania aceasta de 9 luni) Asta nu ar fii fost problema! Dar ieri seful meu m-a anuntat ca e posibil ca la salariu sa am o surpriza si sa nu mai imi fie platite orele. Eu sunt singura femeie din incinta . Barbatii sunt toti pe domeniul tehnic eu sunt pe domeniul administrativ. Seful meu a incercat sa imi sugereze ca daca nu renunt la orele suplimentare e posibil sa fiu inlocuita. Cand am intrebat de ce isi baietii primesc orele in continuare si eu nu , mi-a spus ca ei au fost chemati de el ,de acasa si de aceea ei vor fii platiti. Seful meu nu sta in biroul meu si nu intelege prea multe din domeniul in care lucrez. Este axat mai mult pe domeniul tehnic. Uu raspund mai mult in fata altor persoane, desi el e seful fabricii (incerc sa spun asta ca sa puteti sa intelegeti cat e de informat in legatura cu activitatea mea). Intrebarea mea este: poate sa nu mai imi plateasca orele desi eu ii pot dovedi ca stau peste program pentru a muncii, si nu pentru a pierde vremea? Daca totusi o face cu cine as putea vb pt ca situatia sa se remedieze? Sunt gata sa merg pana in panzele albe cu lucrul asta pt ca m-am saturat de patroni care isi bat joc de angajati. Munca mea inseamna bani si nu vreau sa muncesc pe degeaba. Sper ca intelegeti problema mea si ma puteti ajuta. Multumesc foarte mult. Sper sa primesc raspuns.