avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate nileni

Activitate nileni

in luna decembrie am fost in concediu medical pentru ingrijirea copilului pina la 7 ani. apoi pe 23.12 si 24.12 am lucrat.dupa terminarea programului mi-am dat demisia. seful a luat-o ,nu mi-a spus nimis de preaviz, eu nu am mai fost de atunci la servici ,am vorbit ieri cu dinsul si tot nimic despre preaviz.mi-a spus doar ca atunci cind va veni decizia ma va suna ca sa ma duc sa o semnez.dar mie mi se pare ca ceva nu e bine cu preavizul asta si nu vreau sa am probleme. multumesc:( colegele mele care si-au dat demisia in luna noiembrie nu au mai venit niciuna la servici si nu stiu ce sa mai cred.in contract scrie :perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, dar nu stiu daca cu acordul partilor preavizul nu se efectueaza cum este prevazut in alte contracte de munca( de exemplu la sotul meu la servici)
Răspuns la discuția concediu medical platit sau nu
va rog frumos lamuriti-ma ce cuprinde ordinul 60/2006 alin.14
pina pe 4.11.2008 am lucrat la o anume firma.de pe 5.11.2008 sint angajata la o alta firma.pe 1.12.2008 fetita mea de 2 ani si 4 luni s-a imbolnavit trebiund sa ma internez cu ea in spital.vreau sa stiu daca imi va fi platit concediul medical pe care a trebuit sa mi-l iau ca sa imi pot justifica absenta de la servici.daca angajatorul refuza sa imi plateasca concediul pe motiv ca nu am suficienta vechime la el in firma desi mi s-au oprit din salar banii pentru CAS ce pot face ?:(( ce cuprinde ordinul 60/2006 pina pe 28.07.2008 am fost in concediu de crestere a copilului . si in luna octombrie am fost internata cu fetita si mi s-a platit concediul medical. faptul ca lucrez in alta parte are influenta asupra platii concediului?
daca dupa incetarea concediului de crestere a copilului am lucrat 3 luni si apoi am fost disponibilizata am dreptul la somaj si cum se calculeaza acesta? multumesc mentionez ca am in cimpul muncii lucrati 18ani si jumatate cu acest concediu
am inceput serviciul pe28.07.2008 dupa ce fetita mea a implinit 2 ani.de pe 15 .09.2008 am dus-o la cresa dar nu ii merge bine acolo,tot timpul e bolnava,am stat si in spital cu ea.daca as vrea sa imi iau concediu de crestere a copilului de la 2 la 3 ani ce trebuie sa fac? citi bani as putea primi in situatia asta? in felul acesta as sta cu ea acasa pina la 3 ani. multumesc frumos si tuturor o zi buna