Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa concediu de crestere a copilului

daca dupa incetarea concediului de crestere a copilului am lucrat 3 luni si apoi am fost disponibilizata am dreptul la somaj si cum se calculeaza acesta? multumesc mentionez ca am in cimpul muncii lucrati 18ani si jumatate cu acest concediu
nileni, utilizator
Legea nr.76/2002
Art. 39. - (1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

La vechimea dvs in campul muncii, indemnizatia de somaj este de 442 lei /luna.
Se poate obtine somajul dupa incetarea concediului de crestere a copilului daca nu reusesc sa gasesc loc de munca? Am fost incadrata pe perioada determinata si contractul de munca a expirat in cursul concediului de crestere copil. Am urmatoarele stagii de cotizare:7.08.2002-25.01.2003