avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1640 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan1995

Activitate Bogdan1995

Am adus o echipa de muncitori (cu firma) sa construiasca o anexa la casa (si anume o terasa). Cu o zi inainte sa termine toata lucrarea, mi-au cerut banii pentru lucrare si au zis ca revin a doua zi sa termine lucrarea si sa-mi dea factura. Eu le-am dat toti banii asa cum au cerut. Am si deviz pentru lucrare.

Problema este ca nu au mai revenit, lucrarea este neterminata si factura nu am (lucrarea contine si montarea unei usi, iar una dintre conditiile garantiei pentru usa este montajul de o firma specializata, de aceea am nevoie de factura in caz de se intampla ceva cu usa).

Exista recurs legal pentru asa ceva? Imi pot recupera macar o parte din bani sau sa primesc factura?
Răspuns la discuția Invitatie auto - e valida?
Daca nu ma prezint la sediu sa ma identific, ce se poate intampla? Presupun ca nu imi vine direct amenda la domicilui pentru ca nu m-am prezentat avand in vedere ca invitatia auto putea pur si simplu sa zboare din parbriz, nu?
Am primit o invitatie auto pentru ca am parcat aparent ilegal (cu toate ca nu era niciun indicator care restrictiona stationarea in zona respectiva). Pe invitatie scrie urmatoarele:

"In caz de neprezentare, vor fi luate masuri de sanctionare conform prevederilor art. 2, pct. 31 din Legea nr. 61/1991R, cu amenda de la 500 la 1500 lei, prevazuta de art. 3, alin. 1, lit. c) din acelasi act normativ."

Intrebarea mea, este constitutionala invitatia/amenda asta? Avand in vedere ca vine de la politia locala si sediul la care trebuie sa ma prezint este sediul Directiei Politia Locala. Am inteles ca politia locala nu are asemenea autoritate, ma poate lamuri cineva?
Buna ziua,
Am lucrat ca PFA in 2022 pana in luna iunie inclusiv, dupa care am desfiintat PFA-ul si m-am angajat pe CIM. Din pacate, am tot amanat depunerea declaratiei unice pentru anul 2022 si as vrea sa o depun acum. Am lucrat cu norma pe venit. Intrebarea mea este, pot depune doar o declaratie unica cu venituri pe jumatate de an sau trebuie sa depun o declaratie unica cu venituri pe tot anul dupa care sa depun o declaratie rectificativa, asa cum am auzit de la alte persoane?