avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate Costelus332

Activitate Costelus332

Doar imobilul a fost vandut, nu societatea angajatoare.

Cornel Vasile a scris:

Ca sa stim exact daca este , trebuie sa ne spuneti daca societatea angajatoare a fost vanduta ? barul poate sa fie doar ca imobil.

O alta modalitate de a inchide contractul nu este?

Multumesc
Salutare,

O cunostinta a ramas fara locul de munca din cauza ca patronul a vandut barul, insa problema este ca nu i-a inchis contractul de munca si implicit nu poate face o cerere de somaj din cauza ca figureaza cu contractul inca activ la acel loc de munca.

Ce poate face in acest caz? Nu reuseste sa dea nici de acel patron.. fost patron al barului.

Multumesc!
Buna seara,

Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu niste vecini ce de 3 luni fac galagie in fiecare seara dupa ora 22:30 - 23 si uneori tine pana la 1-2 dimineata. De vorbim am incercat sa vorbesc cu ei insa fara rost.

Cu politia se rezolva ceva? Administratorul blocului spune ca legal nu poate face nimic (este persoana juridica).
Daca se poate cu politia ce dovezi am nevoie sau ce am nevoie in general? Sunetele nu sunt prinse de telefon daca incerc sa inregistrez, sunt "infundate".

Multumesc!
Multumesc mult. O zi buna!

Cornel Vasile a scris:

Demisia nu se accepta si nici nu se aproiba de catre angajator ..el ia la cunostinta si are obligatia de a o inregistra.

Buna intrebare, ieri nu mi-am dat seama. Din ce stiam, intai managera sau Team Leader-ul (un superior in general) trebuie sa accepte demisia unui angajat, sau sa o trimita mai departe, HR-ul doar o inregistreaza.

Cornel Vasile a scris:

Litera i nu mai exista de la 01.03.2003 ...HR are competenta de a decide asa ceva?

Tocmai mi s-a spus ca mi se desface contractul cu litera i dupa ce i-am prezentat managerei notificarea scrisa de încetare a cim in perioada de proba, refuzandu-l si dupa facand urat.

Costelus332 a scris:

Nu am primit nici-o notificare precum ca s-a aprobat, desi, managera a spus ca HR-ul a aprobat.

Cornel Vasile a scris:

Vi s-a aprobat acea încetare?



Nu am primit nici-o notificare precum ca s-a aprobat, desi, managera a spus ca HR-ul a aprobat.

Cornel Vasile a scris:

Vi s-a aprobat acea încetare?

Am uitat sa precizez ca pe acel document este scrie "SOLICIT", este o solicitare de incetare a contractului incepand cu data de 02.06, ultima zi de lucru fiind 31.05
Chiar daca am semnat acel act? Din ce mi s-a spus de catre angajator, daca isi gasesc pe cineva in locul meu mai devreme, pot pleca mai devreme.. deci ma gandesc ca acel act semnat e degeaba.

Multumesc.