avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu niste ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu niste vecini ...

Buna seara,

Ce ma sfatuiti sa fac in legatura cu niste vecini ce de 3 luni fac galagie in fiecare seara dupa ora 22:30 - 23 si uneori tine pana la 1-2 dimineata. De vorbim am incercat sa vorbesc cu ei insa fara rost.

Cu politia se rezolva ceva? Administratorul blocului spune ca legal nu poate face nimic (este persoana juridica).
Daca se poate cu politia ce dovezi am nevoie sau ce am nevoie in general? Sunetele nu sunt prinse de telefon daca incerc sa inregistrez, sunt "infundate".

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:21, 9 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chemati politia atunci cand fac galagie, la ora 22
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind problema de litidiu/diferend intre locatari,asociatia d eproprietari nu are responsabilitate in solutionare
Daca vecinii nu respecta programul de liniste prevazut de disp L nr 61/1991 si de regulamentul de ordine interioara al condominiului,aveti dreptul sa sesizati oficial politia teritoriala
Eventualele dv inregistrari telefonice nu pot fi apreciate probe in contextul legii
Politia poate dispune sanctiuni in situatiile in care se confirma sesizarile de incalcare a programului de liniste

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chiriasii de deasupra mea ma deranjeaza cu muzica simfonica Ommmm Ommmm Buna ziua. Chiriasii de deasupra mea asculta muzica simfonica si se aude prin pereti si asta imi creaza o stare de discomfort, chiar imi este teama sa nu ma ... (vezi toată discuția)
Probleme cu omul de serviciu gi-jane2 gi-jane2 Buna dimineata, asociatia noastra are angajat un barbat pentru curatenia in bloc , de cand cu reciclarea, oamenii pun la ghena de pe palier in saci sticle, ... (vezi toată discuția)
Vecini - renovari si galagie toata ziua Mariana39 Mariana39 Buna ziua. As avea nevoie de niste indrumari. De curand s-au mutat in bloc niste vecini noi si au decis sa renoveze absolut tot apartamentul. Ceea ce ... (vezi toată discuția)