avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate Dani Calauz

Activitate Dani Calauz

Mi se anulează permisul de conducere in această situație?
Am fost trimis in judecată in 08/2023 , pentru conducerea unui autovehicul neînmatriculat si cu numar fals de înmatriculare , am primit azi următoarea hotărâre de mai jos , vreau sa va întreb se anuleaza permisul de conducere in această situație (nu sunt lamurit in aceasta situație) pt mine fiind foarte important permisul pentru ca lucrez ca si sofer de camion.
Întreb aceasta pentru ca mai jos scrie asta
!!! " amână aplicarea pedepsei rezultante a închisorii de 1 an şi 3 luni pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani " !!!
Mulțumesc anticipat.

" Tip solutie: Condamnare cu acord de recunoaştere

Solutia pe scurt: În temeiul art. 396 alin. 1, 4 şi 10 Cod procedură penală, raportat la art. 83 Cod penal, stabileşte pedeapsa de 9 luni închisoare în sarcina inculpatului ***** *****, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat, prev. ?i pedepsită de art. 334 alin. 1 Cod penal. Stabileşte pedeapsa de 1 an închisoare în sarcina inculpatului **** *****, cu datele de identificare de mai sus, pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul cu număr fals de înmatriculare, prevăzută ?i pedepsită de art. 334 alin. 2 Cod penal. În baza art. 38 alin. 2 Cod penal şi art. 39 alin. 1 lit. b Cod penal, stabileşte că pedeapsa cea mai grea este de 1 an închisoare, la care adaugă 3 luni închisoare, reprezentând sporul obligatoriu de o treime din cealaltă pedeapsă, pedeapsa rezultantă stabilită fiind de 1 an şi 3 luni închisoare. În temeiul art. 83 alin. 1 Cod penal, amână aplicarea pedepsei rezultante a închisorii de 1 an şi 3 luni pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani, stabilit conform dispoziţiilor art. 84 alin. 1 Cod penal, termen care se va calcula de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Proba?iune ******, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de proba?iune desemnat cu supravegherea sa; c) să anun?e, în prealabil, schimbarea locuin?ei ?i orice deplasare care depă?e?te 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informa?ii ?i documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existen?ă. În temeiul art. 86 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în cuprinsul art. 85 alin. 1 lit. c-e Cod penal se comunică Serviciului de Probaţiune ******. În temeiul art. 404 alin. 3 Cod procedură penală raportat la art. 83 alin. 4 Cod penal, atrage aten?ia inculpatului asupra conduitei sale viitoare ?i asupra consecin?elor la care se expune conform dispozi?iilor art. 88 Cod penal, care prevăd că nerespectarea cu rea-credinţă a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse, precum şi săvârşirea unei noi infracţiuni pe durata termenului de supraveghere conduce la revocarea amânării, cu consecinţa aplicării şi executării pedepsei. În baza 274 alin. 1 Cod procedură penală, obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 900 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronun?ată azi, 26 ianuarie 2024, prin punerea soluţiei la dispoziţia procurorului şi inculpatului prin mijlocirea grefei instanţei.
Rasniceanu Adi , sunt si eu in aceeasi situatie ca si tine,vehicul neinmatriculat si cu numere false,permisul mi-a fost luat si am primit dovada fara drept de circulatie,jobul meu fiind sofer de camion,nu mai imi pot intretine familia nu imi gasesc alt loc de munca....te rog sa ma suni 0744957531 ,vreau sa te intreb despre situatie ,sa imi dai unele sfaturi ,nu am mai fost in astfel de siuati nu stiu cum sa procedez ,te rog daca ma poti ajuta, multumesc anticipat !