avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate Rodica2005

Activitate Rodica2005

Va multumesc mult pentru raspuns, domnule Niculescu. Sunt probleme marunte, dar care ne macina si ne consuma timpul. In loc sa ma bucur de batranete, caut raspunsuri zile si nopti, pe internet, sa caut rezolvari pentru drepturile mele, de care tara numita Romania isi bate joc. Suntem mai rau, decat pe vremea lui Moromete.
Datoriile fiscale nu se prescriu in 5 ani?
Am revenit in Romania, dupa 17 ani de munca in Italia. In August mi-am facut dupa 17 ani buletin de Romania. Am deschis cont pentru pensie in August. Am depus 200 lei, sa am pentru intretinere cont pana imi intra pensia (pensia este alta problema, de peste 16 luni nu am primit-o). Dupa o saptamana, am observat ca nu mai am niciun leu in cont. Am citit SMS-urile si am vazut ca ANAF-ul mi-a blocat contul pentru o suma de 790 lei, datorie din anul 2014( impozite neachitate).
Intrebare:
Este normal?
Daca am revenit in Romania si am o adresa stabila in Romania, nu sunt rezident in Romania?
Răspuns la discuția Nu am primit pensia de batranete
Acum locuiesc in Romania. Nu poate fi completat Certificatul de Viata la Ambasada Italiana din Romania? Pana la urma este o formalitate sa dovedesc ca sunt in viata....
Am dosarul de pensie completat in ITALIA. Am revenit in Romania si m-am stabilit aici. Mai este nevoie sa completez Certificatul de Viata?
Am depus dosarul de pensionare in Italia, in aprilie 2022.
Datorita problemelor de sanatate, a trebuit sa revin in tara anul acesta, luna ianuarie.
Am varsta de 69 ani.
Nu am primit pensia de batranete din Romania.

Am revenit in Romania si am aflat ca trebuie un Certificat de viata, completat in Italia.
Eu nu mai doresc sa ma intorc in Italia.

Am revenit in Romania si raman aici.
Nu am pensie, nu am asigurare.

Ce variante am sa obtin pensia?