avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Anelie

Activitate Anelie

Va multumesc pentru raspuns.
Am totusi o alta nedumerire, am participat la forumul legat de indemnizatia de maternitate dar dupa ce mi s-a raspuns mie nu am mai revenit asupra subiectului si forumului. L-am redeschis azi si am observat ca cineva a pus exact aceeasi intrebare legata de chirii care se impoziteaza si se pot lua in calcul in calcularea indemnizatiei de maternitate dar a primit un alt raspuns,cum ca se iau si aceste chirii in calcul. Raspunsul aici:www.avocatnet.ro/content/for...
Intrebarea mea este daca sunt opinii diferite pt aceeasi intrebare sau n-am inteles eu bine raspunsul.
Va multumesc si va doresc o duminica frumoasa
ANa
Buna seara,

Detin in apartament proprietate personala in Bucuresti, sector 1, cumparat de mine inainte de casatorie. Acum am alt nume de familie, prin casatorie si domiciliul in alt judet, buletinul de identitate nou avand aceste date.
Doresc sa-mi inchiriez apartamentul din Bucuresti si va rog sa ma ajutati sa-mi clarific niste aspecte:
-la ce administratie financiara ma voi duce ca sa inchei contractul de inchiriere, la cea din judetul unde domiciliez acum si apar datele/adresa pe buletinul meu sau in sectorul 1 bucuresti, de unde apartine apartamentul meu? Mentionez ca taxele/impozitele apartamentului le platesc anual in BUcuresti, sector 1, piata Amzei. In acelasi loc trebuie sa ma duc si acum sa-mi dea formularul tipizat de inchiriere si sa inchei contractul cu chiriasul?Va trebui sa iau contractul prin care am achizitionat apartamentul + buletinul cu noul nume+certificatul de casatorie, pentru" identificare"?
-cat la suta reprezinta impozitul dataorat statului pt inchiriere si unde il voi plati? se poate plati trimestrial, pe cateva luni, ca sa evit drumurile si cozile?sunt si insarcinata)
-legat de ultimul aspect, voi naste in 2009,mi se va lua in considerare, pe langa veniturile salariale, in calcularea indemnizatiei maternitate, si acest nou venit inregistrat legat pt care voi plati impozit, anume chiria rezultata in urma inchirierii apartamentului?
Va multumesc anticipat pentru raspuns,
Cu respect
Ana Eliade
Tot despre drepturi autor/proprietate intelectuala

Buna ziua,

Mi-ai raspuns prompt la intrebara mea privind indemnizatia mama in cazul in care mai mult de jumatate din salariu imi sunt dati pe drepturi autor, nu pe carte de munca, practica foarte uzitata la noi in companie. Mi-ati spus ca as beneficia de indemnizatia de 85% din toata suma primita salariu(carte de munca+drepturi de autor), nu numai din cat am pe cartea de munca. M-am linistit si am inceput sa gandesc mai in roz la anul 2009, iunie, cand voi naste. Din pacate, mi-am reamintit ca atunci cand am avut 4 zile concediu, anul aceasta, am primit pe aceste zile concediu 80%(sau cat se plateste, nu mai stiu procentul exact) DOAR din banii de pe cartea de munca,adica am luat mai nimic, nu au fost luate in considerare drepturile de autor, deoarece din acestea nu se opreste pt CNAS lunar, sau cam asa ceva ni s-a explicat: la HR la noi.Prin analogie, banuiesc ca acelasi lucru se va intampla si in cazul concediului de maternitate, e vorba tot de sanatate si banii lunar care se dau pt asta. Este corect ce s-a intamplat in cazul concediului medical? Se va repeta situatia si in aczul indemnizatiei de maternitate?
A doua mea intrebare este legata de aceeasi situatie, viitoarea nastere si dorinta mea de a evada cat mai repede dintr-un mediu, loc de munca stresant, in plus nedrept din punctul de vedere al salariiilor pe drepturi de autor, care limiteaza si resctrictioneaza atat de multe, desi muncesc la fel ca toata lumea, nu mai putin, chiar deloc.
Intrebarea este: lucrez de multi ani aici si in iunie voi naste. Cat timp legat trebuie sa am lucrat astfel incat sa pot beneficia de indemnizatia de maternitate? As putea sa-mi dau demisia cu 2-3 luni inainte sa nasc(tot nu o sa ma mai intorc sa lucrz aici vreodata, dupa nastere)? As putea avea concediu medical? Cum este legal sa procedez?
Va rog dati-mi un sfat, sunt foarte derutata de tot ce e legat de aceste drepturi de autor si foarte obosita sa mai continui sa muncesc(mai ales, mai mult daca daca acestea nu vor fi luate in calcul la indemnizatia de nastere)
Va multumesc pentru raspuns.
Ana Eliade
Buna ziua,

Urmeaza sa nasc in 2009 , lucrez de 10 ani dar de 5 ani in cartea de munca am 1000 ron si restul pe drepturi de autor, o formalitate inventata de compania unde lucrez-o televiiziune-de a scapa de impozite, banuiesc.
In cazul drepturilor de autor cum se aplica legea? Voi primi 85% din cat am pe cartea de munca sau, asa cum e firesc, din intreg salariul meu, cuprins si-n acele drepturi autor?
Va multumesc