Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Legea mamelor : indemnizatia de maternitate 85% din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Legea mamelor : indemnizatia de maternitate 85% din salariu sau minim 6 mil

As vrea sa stiu noua lege aprobata miercuri ,15 octombrie 2008 , se aplica si pt angajatele care nu platesc impozit la stat (sunt informaticiana ) ?
Conditiile de acordare nu s-au schimbat:

Art. 1 - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 800 lei (RON).

(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:

a) şi-au însoţit soţul/soţia trimis/trimisă în misiune permanentă în străinătate;

b) au beneficiat de indemnizaţie de şomaj, stabilită conform legii;

c) au beneficiat de concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, potrivit legii;

d) au realizat perioade asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii, în condiţiile prevăzute la art. 38 alin. (1) din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările şi completările ulterioare;

e) au realizat perioade de stagiu de cotizare în sistemul public de pensii în condiţiile prevăzute de actele normative cu caracter special care reglementează concedierile colective;

f) au realizat în sistemul public de pensii, anterior datei intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, perioade de stagiu de cotizare pe bază de contract de asigurare socială;

g) au beneficiat de indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului până la vârsta de 2 ani, respectiv până la vârsta de 3 ani în cazul copilului cu handicap;

h) au beneficiat de pensii de invaliditate;

i) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare şi perfecţionare profesională din iniţiativa angajatorului sau la care acesta şi-a dat acordul, organizate în condiţiile legii;

j) au lucrat cu contract individual de muncă în străinătate, pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale încheiate de România cu alte state;

k) se află în perioada de întrerupere temporară a activităţii, din iniţiativa angajatorului, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare, potrivit legii;

l) se află în perioada de 60 de zile de la absolvirea cursurilor de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, cu examen de licenţă sau de diplomă, în vederea angajării ori, după caz, trecerii în şomaj, potrivit legii.

(3) Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, se înţelege: venituri din salarii, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, aşa cum sunt definite de această lege.

PS: Nu e corect sa ii spunem "legea mamelor" avand in vedere ca oricare din cei doi parinti poate solicita concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului.
ContSters20980, utilizator
Am o nelamurire pe care sper sa o pot lamuri aici:
Am nascut in august 2008, momentan ma aflu in concediu de maternitate pana in data de 4 .12.2008 dupa care intru in ingrijire copil. Eu beneficiez sau nu de noua lege, care intra in vigoare din 1 ianuarie 2009, adica de 85% din salariu ?? Ca am auzit atatea variante, incat nu mai stiu ce sa cred....va multumesc:(
sanda.o, utilizator
Legea va intra in vigoare la data de 01.01.2009, pana atunci sunt in vigoare prevederile actuale in materie. Daca pana la acea data intrati in CIC se vor aplica actualele reglementari.
buna ziua,
eu am nascut in iunie 2008 si incepand cu 14 oct am intract in concediul de crestere al copilului.
imi puteti spune daca legea mi se aplica si mie...respectiv, pan in ianuarie beneficiez de 600 ron - idemnizatia...si dupa 1 ianuarie se actualizeaza pana 85 % din salariul avut ulterior nasterii puiului meu.... sau legea se aplica doar mamicilor care intra in concediu dupa 1 ianuarie 2009, pentru restul ramand valabile conditiile anterioare?

multumesc
Pana la aparitia Normelor metodologice de aplicare a noilor prevederi ... tot ceea ce va putem spune sunt doar presupuneri .... :)
Legea va intra in vigoare de la data de 01.01.2009 ....