avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate Ana Balau

Activitate Ana Balau

Buna ziua! Fratele meu, a fost prins băut la volan pe data de 8.01.2024 având o alcoolemie de 0.60mg/l in aerul pur expirat.Nu a făcut accident și nu are alte antecedente penale.A fost dus la spital pentru recoltarea dar inca nu au sosit rezultatele.Ce pedeapsa primește în cazul acesta?Va mulțumesc
Buna ziua!Sunt însărcinată cu bebe Nr.3.In prezent primesc indemnizație creștere copil.Bebe nr.2 in data de 19.08.2023 împlinește doi ani iar eu trebuie sa nasc la sfârșitul lunii octombrie.Ma interesează dacă mai primesc indemnizația de creștere copil pentru bebe nr.3 în condițiile în care eu nu am lucrat niciodată?Am terminat facultatea,am intrat în somaj apoi după 3 luni am născut pe bebe nr.1.Inainte că bebe nr.1 sa împlinească vârstă de 2 ani am rămas însărcinată cu bebe Nr.2.Am depus cerere de reluare a șomajului apoi la doua luni de la terminarea acestuia am născut pe bebe Nr 2.Sunt interesata daca acum mai primesc indemnizație de creste copil pentru bebe nr.3 în condițiile în care eu voi naște la 2 luni diferența după terminarea indemnizației bebe nr.2 sau va trebui să mă angajez?