avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 632 soluții astăzi
Forum Activitate palade adrian

Activitate palade adrian

Buna ziua,asi dori sa va cer parerea in legatura cu actul succesoral Dupa decesul persoanei am ramas doi mostenitori - eu si sora mea care locuieste in Germania. Mentionez ca sora mea este casatorita in Germania din anul 1980 si a renuntat la cetatenia romana. Sora mea a facut o declaratie de renuntare la succesiune la un notar german pe care a apostilat-o. Intrebarea mea este daca e valabila declaratia in aceasta forma. Va multumesc
Va intreb, si nu mi luati in nume de rau nepriceperea,daca nu mai are cetatenia romana,de ce trebuie sa mearga la ambasada sau consulat roman?
Buna ziua,numele meu este Adrian si asi dori sa ma lamuriti intr-o problema daca se poate.Este vorba despre o mostenire in urma unui deces.Suntem doi mostenitori eu si sora mea.Sora mea s-a casatorit in anul 1980 si a plecat definitiv in Germania renuntand la cetatenia romana acum avand cetatenie germana. Sora mea renunta la partea ei de mostenire in favoarea mea.La ce institutie in Germania trebuie sa se prezinte pentru a face actul de renuntare pe care urmeaza sa mi-l trimita si de ce acte ar avea nevoie acolo pentru acest act.Multumesc