avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 853 soluții astăzi
Forum Activitate potyi

Activitate potyi

Buna ziua,

Am incheiat un contract de intretinere acum 2 ani cu o batrana de 84 de ani cu handicap grav de vedere.Mentionez faptul ca nu are nici o ruda in viata.
In urma cu ceva timp am observat ca are momente cand vorbeste incoerent,are si stari de panica. Doctorul i-a dat tratament acasa,dar starea ei se agraveaza pe zi ce trece.
Intrebarea mea este: in situatia in care starea ei se inrautateste, ce ar trebui sa fac ca sa aiba parte de servicii de specialitate, gen psihiatrie sau azil? Stiu ca suna urat dar am incercat si sa angajam pe cineva,dar nu prea rezista nimeni.

Multumesc
Răspuns la discuția model proces verbal
trebuie sa contina datele persoanei (gen CNP ) care face mancarea , sau e de ajuns numele , serie buletin si nr buletin?

Multumesc
Buna ziua,

Pe scurt: avem un contract de intretinere cu o doamna batrana, care refuza mancarea gatita de noi. In schimb a gasit pe cineva care ii gateste.
Noi suntem de acord sa-i platim acest lucru, dar am vrea sa semnam un act prin care se adevereste faptul ca-i dam bani pentru acest lucru.
Mentionez faptul ca batrana a fost de acord sa plateasca ea jumatate. Cum ar trebui sa arate un proces verbal pentru acest lucru astfel incat in caz de un proces sa nu fie in dezavantajul nostru?


Multumesc.
Răspuns la discuția contract de intretinere
N-am precizat de la inceput, dar dansa nu locuieste cu noi, de fapt sunt 2 imobile lipite una de cealalta. Corpul A in care sta ea si care nu face obiectul contractului iar corpul B(a fost sopron) pe care l-am amenajat noi si locuim in el si care face obiectul intretinerii.
Deci ,daca si dansa ar fi de acord sa modificam contractul de intretinere intr-unul de renta viagera as vrea sa fie in asa fel facut incat sa nu mai am nesiguranta locuintei iar in caz de proces sa inteleg ca daca achit in fiecare luna renta viagera nu ar avea sanse de castig.
Deci se poate face contract de renta viagera fara uzufruct, cu acordul dansei?

Multumesc
Răspuns la discuția contract de intretinere
Multumesc, pentru raspuns.
In legatura cu uzufructul, dansa ne ameninta ca ne cere chirie sau ca ne da afara din imobil(care precizez ca noi l-am facut sa fie locuibil).Se poat eface aceasta novatie de schimbare fara a pastra clauza de uzufruct? sau cumva sa scrie ca ne lasa sa locuim acolo ..nu stiu...daca m-am facut inteleasa...

Multumesc
Răspuns la discuția contract de intretinere
potyi a scris:

Ati putea renunta dvs. la contract, daca devine impovarator.Sau ati putea solicita in instanta transformarea obligatiilor asumate in plata unei sume de bani lunare catre cel intretinut


DA, as renunta imediat, numai ca noi am facut niste investitii acolo cu un credit din care nici macar jumate nu platit.
Transformarea obligatiilor intr-o plata lunara, se poate face si la notar? sau numai prin instanta?

Multumesc

Răspuns la discuția contract de intretinere
Ati putea renunta dvs. la contract, daca devine impovarator.Sau ati putea solicita in instanta transformarea obligatiilor asumate in plata unei sume de bani lunare catre cel intretinut

DA, as renunta imediat, numai ca noi am facut niste investitii acolo cu un credit din care nici macar jumate nu platit.
Transformarea obligatiilor intr-o plata lunara, se poate face si la notar? sau numai prin instanta?

Multumesc
buna ziua,

Am incheiat de 2 ani un contract de intretinere cu vecina noastra , care nu are pe nimeni si este nevazator grd 1
De 2 sapt. a refuzat sa primeasca mancarea pe care i-o duc. Dansa doreste sa-i faca altcineva de mancare pe care s-o platesc eu. Eu am fost de acord si am si platit pentru cele 2 saptamani deja, banii insa i-am dat ei si nu d-nei care face mancarea, totusi cred ca nu e ok ceea ce facem.
Ce ma sfatuiti sa fac? ar trebui facuta o notificare la contract, pentru acest lucru?
De ce legea e numai de partea celui intretinut? in acesti 2 ani am fost pur si simplu hartuita de ea doar pentru ca am avut disponibilitate fata de toate doleantele dansei.

Multumesc
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Este valabil un proces verbal scris de mana si semnat de vecina care face mancarea? pentru ca chitanta nu are cum sa dea.
Sa inteleg ca daca nu prestez personal obligatiile din contract , batrana poate cere rezilierea contractului pe acest motiv? Intreb acest lucru ca pana in urma cu 2 luni ,eu am facut curat si cele necesare. Dar ne avand martori pentru acest lucru (pentru ca nu lasa pe nimeni inauntru), am hotarat sa faca altcineva menajul , pe care il platesc si poate fi si martor la un eventual proces.

Multumesc.
Buna ziua,

Am incheiat un contract de intretinere in urma cu 2 ani cu o batrana de 84 ani,cu handicap de vedere care nu are nici o ruda in viata.
In contract se mentioneaza faptul ca mancarea trebuie sa fie dietetica. In afara de faptul ca isi face analize des (pe care trebuie sa le platesc), in tot acest timp batrana a fost nemultumita cu mancarea, in sensul ca ba nu are gust, ca nu e buna....etc. Mentionez si faptul ca am 2 copii, si tot timpul ii dau batranei din mancarea din care le dau si copiilor.
Acuma dansa a gasit pe altcineva care sa ii faca mancare. Eu as fi de acord cu acest lucru mai mult pentru a elimina stresul. Nelamurirea mea este:
-daca trebuie sa-i platesc eu in totalitate acest moft, sunt de acord sa platesc suma pe care m-ar fi costat daca ii gateam eu..
-presupun ca trebuie sa facem modificarile in contractul de intretinere,nu? si cine suporta cheltuielile pentru acest lucru?


Multumesc