avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate adina1234

Activitate adina1234

După decesul mamei, am mostenit casa acesteia impreună cu fratele meu. Eu dețin o cotă parte mult mai mică deoarece mama i-a lăsat totul prin testament fratelui meu. Fratele meu doreste să renoveze casa. Doresc să vă întreb dacă eu am obligația legală de a participa financiar în condițiile în care nu doresc renovarea casei respective? Fratele meu se poate adresa instanței pentru a mă oblica să suport o parte dintre investitiile pe care el a hotărât să le facă în ceea ce privește casa, fără acordul meu? Vă mulțumesc!
După decesul mamei, am mostenit casa acesteia impreună cu fratele meu. Eu dețin o cotă parte mult mai mică deoarece mama i-a lăsat totul prin testament fratelui meu. Fratele meu doreste să renoveze casa. Doresc să vă întreb dacă eu am obligația legală de a participa financiar în condițiile în care nu doresc renovarea casei respective? Fratele meu se poate adresa instanței pentru a mă oblica să suport o parte dintre investitiile pe care el a hotărât să le facă în ceea ce privește casa, fără acordul meu? Vă mulțumesc!
După decesul mamei mele, am aflat că aceasta i-a lăsat toată moștenirea fratelui meu prin testament. Știu că există o rezervă succesorală la care am dreptul în ciuda voinței mamei mele. Doresc să vă întreb dacă trebuie să atac testamentul în instanță pentru a intra în posesia părții din moștenire care mi se cuvine în calitate de moștenitor rezervatar.


Vă mulțumesc!
Bună ziua!
La parterul blocului in care locuiesc functionează un magazin alimentar. La ieșirea din spate a magazinului, patronii au construit din tablă un fel de ghenă pentru colectarea deseurilor din carton. Ghena este lipită de bloc, fiind exact sub balcoanele locatarilor. Vă rog să-mi spuneți dacă este legal ca o astfel de construcție destinată colectării gunoiului să fie amplasată atât de aproape de spațiile de locuit.
Vă mulțumesc!