Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... După decesul mamei mele, am aflat că aceasta i-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

După decesul mamei mele, am aflat că aceasta i-a lăsat toată ...

După decesul mamei mele, am aflat că aceasta i-a lăsat toată moștenirea fratelui meu prin testament. Știu că există o rezervă succesorală la care am dreptul în ciuda voinței mamei mele. Doresc să vă întreb dacă trebuie să atac testamentul în instanță pentru a intra în posesia părții din moștenire care mi se cuvine în calitate de moștenitor rezervatar.

Vă mulțumesc!
Singura varianta este instanta pt a va recupera rezerva succesorala1/2 din cât ar fi fost cota dvs în mod normal..